„Akár már novemberben megindulhat az EU-támogatások folyósítása” – mondta a Portfolio konferencijáán Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter kedden. Az igazságügyi reform elfogadása után közel fél évvel valóban megnyílhatnak bizonyos EU-s források, több milliárd euró azonban elzárva marad.
Előzmények: Navracsics nem először nyilatkozik az EU-s pénzekről bizakodóan, tavasszal azt mondta, nyárra várható az uniós forrásokról szóló egyezkedés lezárása és „akkor a forrásokhoz hozzá tudunk férni ténylegesen is”.
Részletek: ahogy korábban megírtuk, több jel is arra utal, hogy most valóban elkezdhetnek érkezni EU-s pénzek, méghozzá bő 13 milliárd euró (közel 5000 milliárd forint) kohéziós támogatás. Ennek előfeltétele az igazságszolgáltatás EU-kompatibilissé alakítása.
Igen, de: a papíron nekünk járó kohéziós támogatások mintegy 60 százalékáról van szó, tehát a fennmaradó 9 milliárd eurót és a helyreállítási alap 5,7 milliárd euróját a fenti változás nem érinti közvetlenül. Utóbbi eléréséhez egy 27 pontos feltételrendszer, úgynevezett szupermérföldkövek teljesítése és ennek pozitív bizottsági értékelése szükséges.
Alulnézet: az előzetes szivárogtatások szerint csütörtökön egy másik részterületen is jöhet némi előrelépés, ez pedig a tudományos élet szabadságának feltételéhez, praktikusan az alapítványi egyetemek kérdéséhez kapcsolódik.
Tágabb kontextus: Orbán Viktor korábbi nyilatkozatai alapján a lengyel választás eredménye is befolyásolja az uniós forrásokhoz való hozzájutást (ugyanakkor nyilvános megszólalás ezt nem támasztja alá). „Abban reménykednek Brüsszelben, hogyha baloldali kormány jön, akkor Magyarország majd egyedül marad, könnyebben elbánnak velünk. (…) Szerintem ez az az esemény (a lengyel választás), aminek a bekövetkezte, így vagy úgy fölgyorsítja majd a magyarországi pénzek sorsát is”.
Mi várható? Bóka János EU-ügyekért felelős miniszter korábban egy megbeszélésen a Portfolio szerint azt mondta, hogy 2024 júliusára oldódhat meg a befagyasztott források ügye.
Közélet
Fontos