Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. szeptember 4. 13:11 Adat

Míg az EU szabadul Oroszországtól, Magyarország a második legnagyobb célországává vált

Míg az EU-s tagállamok többsége jelentős mértékben leépítette oroszországi importját, Magyarország számottevően növelte. Így mostanra Magyarország lett Oroszország második legnagyobb exportpartnere az uniós országok között, pedig a háború előtt még a középmezőnyben voltunk. 

Számokban: Ukrajna megtámadása óta kevesebb mint ötödére esett az EU oroszországi importjának aránya, és az export is jelentősen csökkent. 

  • A behozott áruk értéke alapján Bulgária (+79%) és Csehország (+35%) mellett egyedül Magyarország (+73%) növelte érdemben importját Oroszországból. A döntő többségnél drasztikusan csökkent ez a mutató: a tagállamok 60 százaléka legalább 70 százalékkal kevesebbet költött orosz árukra, mint 2021 elején. 
  • Magyarország abszolút mértékben Oroszország második legfontosabb EU-s célországává vált Hollandia mögött, pedig a háború előtt Németországba még a magyar forgalom tízszerese ment. 

Alulnézet: Magyarország szinte kizárólag szénhidrogéneket importál Oroszországból, tavaly nagyjából a magyar földgázfogyasztás 80-85 százaléka származott Oroszországból, a kőolajnál pedig 80 százalék körüli volt az orosz import aránya. 

Tágabb kontextus: az EU embargót vezetett be az orosz kőolajra, de Magyarország, Csehország, Szlovákia és Bulgária átmeneti mentességet kapott. A magyar kormány visszatérően arra hivatkozik, hogy ki vagyunk szolgáltatva az orosz kőolaj- és földgázszállításoknak, az elmúlt másfél év azonban azt mutatta, hogy ez nem így van

  • Ahogy a lenti ábrán is látszik, számos európai ország lényegében teljesen leépítette az orosz importját. A balti államok vagy Lengyelország importját is nagyobb részben határozta meg Oroszország, mint Magyarországét, mégis jelentős mértékben vagy szinte teljesen leépítették az orosz importot. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat külkereskedelem orosz-ukrán háború Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 8. 11:48 Adat

A KSH inflációs boszorkányhonyhájába is belátást engedhet az árrésstop

Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 13:04 Adat

Eleve fogyatkozó magyar állatállományt kezdett el tizedelni a járvány

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó hazai szarvasmarha-, sertés- és juhállományt a ragadós száj- és körömfájás.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.