Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. augusztus 11. 17:18 Adat

200 milliárdot hagytunk az éttermekben, mégsem örülhetnek neki

Soha egyetlen hónapban sem értek még el akkora bevételt a hazai vendéglátóegységek, mint idén júniusban. A jó hírek azonban itt véget is érnek a szektor számára, az éttermek forgalma ugyanis az elmúlt évtizedben csak akkor esett ekkorát, amikor a világjárvány miatt be kellett zárniuk.

Mi történt? Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júniusban is csak az árak drasztikus emelkedése miatt nőtt a hazai éttermek bevétele. Bár a 25 milliárd forintos gyarapodás első ránézésre jónak tűnik, valójában drasztikus forgalomcsökkenés mellett sikerült ezt elérnie a szektor szereplőinek.

  • Mennyiségben ugyanis olyan mértékben esett a forgalom, amire a covid óta nem volt példa. Sőt, a pandémia előtt sem láthattunk a mostanihoz hasonló mértékű visszaesést. Az elérhető adatok alapján*A statisztikai hivatal módszertana időközben változott az elmúlt tíz évben a járvány kivételével volumenben is szinte folyamatosan nőttek az eladások, és ha volt is visszaesés legfeljebb néhány százalékos.

Számokban: ehhez képest az idén júniusban közel 7,5 százalékkal maradt el a forgalom az egy évvel korábbitól. A visszaesés ráadásul elsősorban a kereskedelmi vendéglátóhelyeket sújtotta, a munkahelyi kifőzdékben stagnálást mutattak az adatok.

  • Az, hogy ilyen visszaesés mellett sikerült a bevételeket növelni, elég jól mutatja az éttermi infláció mértékét. Bár a drágulás üteme harmadik hónapja lassul, az árak így is több mint negyedével haladták meg az egy évvel korábbit.

Felülnézet: Akárcsak a turizmusban, a vendéglátás területén is egyre súlyosabban érződik a lakosság elkölthető jövedelmének csökkenése. Míg azonban egy nyaralás esetében a korábban választott drágább szállás kiváltható olcsóbbal, az éttermeknél ez a lefele vásárlás kevésbé működik: az emberek nem olcsóbb étterembe mennek, inkább máshogy oldják meg az étkezést és a szórakozást.

  • A forgalom csökkenése azért is probléma az éttermek számára, mert maguk is komoly áremelkedéssel, és így a költségeik jelentős emelkedésével szembesültek az elmúlt időszakban. Az élelmiszerek a legnagyobb mértékben dráguló termékkörök közé tartoztak, emellett a bérek emelkedése is jó ideje komoly kihívás a szektor szereplői számára.

Mi következik? A forgalom beszakadása azért jön különösen rosszul az éttermeknek, mert hagyományosan a nyári hónapok a legerősebbek a vendéglátásban. A gyenge nyár még akkor is rányomhatja a bélyegét a teljes évre, ha utána javul a helyzet, ám egyelőre ez is elég optimista feltételezésnek tűnik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat étterem infláció vendéglátás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.