Továbbra is várják a magyar pénzt az eladósodott boszniai szerbek, újabb beruházásokat szeretnének
A beígért magyar támogatásokból még semmi nem érkezett a boszniai szerb gazdálkodóknak, noha a magyar kormány látszólag továbbra is fő támogatója a Bosznia-Hercegovinától elszakadást zászlajára tűző Milorad Dodik boszniai szerb vezetőnek.
Mi történt? Orbán Viktor a balkáni EU-csatlakozás felgyorsítását szorgalmazta a múlt héten Boszniában, és azt kérte, hogy már most adják oda az országnak az EU felzárkóztatási forrásait. Jelentős magyar kormányzati és magánbefektetéseket és „felelős magyar szomszédságpolitikát” ígért.
Orbán megint találkozott az amerikai és brit szankciós listán lévő Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjével, hangsúlyozva, hogy elutasítja a személyi szankciókat.
Háttér: A magyar Balkán-politika Szerbia mellett ismét Bosznia-Hercegovinában a legaktívabb, különösen a boszniai szerb entitásban. Az elszakadási szándékát többször kinyilvánító, Putyin szövetségesének számító Dodikot a magyar kormány pénzügyileg is támogatja.
A tavaly őszi választások előtt 110 millió euró, nagyon kedvezményes eximbankos magyar hitelt folyósítottak a boszniai szerb entitásnak.
Gazdaságfejlesztésre 100 millió euró magyar állami pénzt ígértek 2021 novemberében. Egy részére helyi szerb gazdálkodók – magyar mezőgazdasági gépek beszerzésére – pályázhattak az elvileg a határon túli magyarok támogatására szolgáló Bethlen Gábor Alapnál.
Hol a pénz? Ebből a magyar fejlesztési támogatásból idáig még semmi nem érkezett a posztjugoszláv Szabad Európa szerint.
Alulnézet: Brane Mastalo, egy Gradiška környéki zöldséges 32 ezer euró értékű gépekre pályázott, a szerződéseket már aláírta. Úgy tudja, ezek szeptemberben érkeznek. Bár a gépeket túlárazottnak tartja, számára így is megéri, a 30 százalékos önerőt és az áfát viszont már be kellett fizetnie.
Szerb adósság, magyar hitel: a boszniai szerb entitás nagyarányú államadósságot görget maga előtt, emiatt Dodik hamarosan újabb, 380 milliárd forintnyi hitel felvételére kényszerülhet.
A magyar költségvetés 2023-24-es problémái alapján egy esetleges újabb magyar hitelnyújtás elég meglepő lenne, és az potenciálisan a magyar államadósságot is növelné.
Napirenden van ugyanakkor magyar beruházás és akár tulajdonrészszerzés helyi projektekben: Dodik a Mrsovóba tervezett vízerőmű és az Ugljevik 3. hőerőmű fejlesztési projektben szeretne magyar finanszírozást, cserébe akár társtulajdonosi szerepet is kínálna a magyar félnek. Nyilvános magyar válasz még nincs a javaslatra.
Háttér: a boszniai szerb entitás pénzügyi nehézségeit növeli a nyugati támogatások felfüggesztése. A boszniai szerb vezetőt ugyanakkor puhítják is Brüsszelből: nemrég újra megnyitották a helyi uniós projektek tavaly februárban felfüggesztett kifizetését.
Geopolitika: Dodikot nyomás alá helyezik Putyinnal kapcsolatban is. A szerb vezető eredetileg részt vett volna a Szentpétervári Gazdasági Fórumon, ahol Putyinnal is találkozott volna. Éppen Várhelyi Olivér, a bővítésért felelős magyar biztos közölte erre, hogy „az Európai Unió szövetségesei nem utaznak Oroszországba”, Dodik pedig végül lemondta az útját.
Így végül Szijjártó Péter külügyminiszter volt az egyetlen európai külföldi kormányzati résztvevő Szentpéterváron.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.