Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. június 26. 15:06 Közélet, Világ

Továbbra is várják a magyar pénzt az eladósodott boszniai szerbek, újabb beruházásokat szeretnének

A beígért magyar támogatásokból még semmi nem érkezett a boszniai szerb gazdálkodóknak, noha a magyar kormány látszólag továbbra is fő támogatója a Bosznia-Hercegovinától elszakadást zászlajára tűző Milorad Dodik boszniai szerb vezetőnek.

Mi történt? Orbán Viktor a balkáni EU-csatlakozás felgyorsítását szorgalmazta a múlt héten Boszniában, és azt kérte, hogy már most adják oda az országnak az EU felzárkóztatási forrásait. Jelentős magyar kormányzati és magánbefektetéseket és „felelős magyar szomszédságpolitikát” ígért.

  • Orbán megint találkozott az amerikai és brit szankciós listán lévő Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjével, hangsúlyozva, hogy elutasítja a személyi szankciókat.

Háttér: A magyar Balkán-politika Szerbia mellett ismét Bosznia-Hercegovinában a legaktívabb, különösen a boszniai szerb entitásban. Az elszakadási szándékát többször kinyilvánító, Putyin szövetségesének számító Dodikot a magyar kormány pénzügyileg is támogatja.

  • A tavaly őszi választások előtt 110 millió euró, nagyon kedvezményes eximbankos magyar hitelt folyósítottak a boszniai szerb entitásnak.
  • Gazdaságfejlesztésre 100 millió euró magyar állami pénzt ígértek 2021 novemberében. Egy részére helyi szerb gazdálkodók – magyar mezőgazdasági gépek beszerzésére – pályázhattak az elvileg a határon túli magyarok támogatására szolgáló Bethlen Gábor Alapnál.

Hol a pénz? Ebből a magyar fejlesztési támogatásból idáig még semmi nem érkezett a posztjugoszláv Szabad Európa szerint.

Alulnézet: Brane Mastalo, egy Gradiška környéki zöldséges 32 ezer euró értékű gépekre pályázott, a szerződéseket már aláírta. Úgy tudja, ezek szeptemberben érkeznek. Bár a gépeket túlárazottnak tartja, számára így is megéri, a 30 százalékos önerőt és az áfát viszont már be kellett fizetnie.

Szerb adósság, magyar hitel: a boszniai szerb entitás nagyarányú államadósságot görget maga előtt, emiatt Dodik hamarosan újabb, 380 milliárd forintnyi hitel felvételére kényszerülhet.

  • A magyar költségvetés 2023-24-es problémái alapján egy esetleges újabb magyar hitelnyújtás elég meglepő lenne, és az potenciálisan a magyar államadósságot is növelné.
  • Napirenden van ugyanakkor magyar beruházás és akár tulajdonrészszerzés helyi projektekben: Dodik a Mrsovóba tervezett vízerőmű és az Ugljevik 3. hőerőmű fejlesztési projektben szeretne magyar finanszírozást, cserébe akár társtulajdonosi szerepet is kínálna a magyar félnek. Nyilvános magyar válasz még nincs a javaslatra.

Háttér: a boszniai szerb entitás pénzügyi nehézségeit növeli a nyugati támogatások felfüggesztése. A boszniai szerb vezetőt ugyanakkor puhítják is Brüsszelből: nemrég újra megnyitották a helyi uniós projektek tavaly februárban felfüggesztett kifizetését.

Geopolitika: Dodikot nyomás alá helyezik Putyinnal kapcsolatban is. A szerb vezető eredetileg részt vett volna a Szentpétervári Gazdasági Fórumon, ahol Putyinnal is találkozott volna. Éppen Várhelyi Olivér, a bővítésért felelős magyar biztos közölte erre, hogy „az Európai Unió szövetségesei nem utaznak Oroszországba”, Dodik pedig végül lemondta az útját.

  • Így végül Szijjártó Péter külügyminiszter volt az egyetlen európai külföldi kormányzati résztvevő Szentpéterváron.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország gyarmatosítani akarta Boszniát, csak közbejött egy világháborúEgy mára elfeledett történelmi hagyományt folytat a magyar miniszterelnök, amikor Bosznia-Hercegovinán keresztül tör térségi hatalmi szerepre a Balkánon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBalkáni patt: Orbán és Putyin támogatásával nyert Dodik, de az ellenzék tömeges csalások miatt nem fogadja el az eredménytA boszniai patthelyzet megoldása egyelőre se kívülről, se belülről nem látszik, ami leginkább a szeparatista erőknek és a balkáni kártyát Szerbián és főleg a Republika Srpskán keresztül játszó Putyinnak kedvez.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOrbán szerb szövetségesének súlyos maffiamódszereire világít rá egy embereket daráló bűnszervezet pereLehallgatások és fényképek is azt mutatják, hogy egy brutális, több tucat gyilkosságot elkövető bűnbanda Vucic elnök kérésére jött létre, és az ő érdekeit szolgálta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Balkán Bosznia-Hercegovina boszniai szerb Köztársaság külpolitika Milorad Dodik támogatáspolitika Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. május 17. 10:45 Adat, Közélet

Megmutatjuk, hogyan gyűltek a NER-elit ezermilliárdjai

A nyolc leggazdagabb NER-üzletember együttes vagyona tíz évvel ezelőtt még 50 milliárd sem volt, most viszont már a 2000 milliárd forintot is jóval meghaladja.

Stubnya Bence
2024. május 16. 13:47 Adat, Közélet

Újra lesz pénzünk fogyasztani, de még mindig túl nagy a lyuk a költségvetésen

Ugyan több előrejelzés is kicsit borúsabban látja az idei növekedési kilátásokat, mint pár hónapja, de legalább reálbér-növekedésre és több fogyasztásra számítanak.

Jandó Zoltán
2024. május 16. 10:27 Adat, Közélet

Veresége ellenére pénzügyileg más ligában focizik a Fradi, mint a többi magyar csapat

A Fradi annyi pénzből gazdálkodik, hogy még a svájci és a belga bajnokságban is a gazdagabb csapatok közé tartozna, a Paks büdzséje viszont itthon is szerénynek számít.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.

Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek szenvedése a kereslet hiánya miatt: ezek lesznek a legnagyobb idei céges kihívások.

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.