Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. június 6. 09:57 Adat

Az üzemanyag mentette meg a rekordzuhanástól a magyar üzleteket

A márciusi rekordzuhanásnál áprilisban már kisebb mértékben esett a hazai üzletek forgalma, de a csökkenés így is akkora volt, mint amikor a covid-lezárások miatt leállt az ország. A javulás ráadásul csak látszólagos, elsősorban az üzemanyag-értékesítésnek köszönhető, miközben számos termékből egyre kevesebbet vásárolunk.  

Mi történt? A KSH ma reggeli gyorstájékoztatója szerint éves összevetésben nyolcadával csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma áprilisban. Ez egy hajszállal alacsonyabb a márciusi visszaesésnél. Akkor emberemlékezett óta nem látott zuhanást jeleztek az adatok.

Számokban: A negyedik hónapban bő 100 milliárd forinttal több pénzt hagyott az üzletekben a magyar lakosság, mint egy évvel korábban, ezért azonban a tavaly áprilisinál 12,6 százalékkal kevesebb terméket kaptunk.

  • Élelmiszerből tizedével vásároltunk kevesebbet, mint egy éve, közel 80 milliárd forinttal többért. Szinte minden termékkör forgalma látványosan csökkent, kivételt csak a gyógyszerek jelentenek, ahol kismértékben nőtt az eladott mennyiség.

Alulnézet: A számok fordulatot jeleznek a trendekben, ezt azonban érdemes egyelőre óvatosan kezelni. A forgalomcsökkenés mérséklődése ugyanis elsősorban az üzemanyag-értékesítésnek köszönhető.

  • A benzin- és gázolajeladás éves összevetésben bár jelentősen csökkent, ennek azonban kizárólag az az oka, hogy tavaly tavasszal az árstop miatt hatalmas volt a forgalom. Ez volt az az időszak, amikor még a külföldiek is kedvező áron tankolhattak Magyarországon, így a nemzetközi fuvarozócégek itt töltötték fel kamionjaikat és felpörgött az üzemanyag-turizmus is.
  • Havi szinten ugyanakkor mennyiségben már nőtt az üzemanyag-értékesítés, és a teljes kiskereskedelmi forgalomnál is elsősorban ennek köszönhető a fordulat. Ha a benzin és gázolajeladás hatását kiszűrjük, akkor áprilisban tovább gyorsult a visszaesés üteme.
  • Ruhából, iparcikkekből, számítástechnikai eszközökből, is egyre kevesebbet vásárolunk, de kifejezetten alacsony szinten ragadt be például a bútorértékesítés is.

Felülnézet: A belső fogyasztás a GDP legfontosabb összetevője. Bár a kiskereskedelmi forgalomból ennek csak egy részére következtethetünk, hiszen például a szolgáltatások a ma közölt jelentésben nincsenek benne, de egyrészt a 10 százalék feletti esés így sem kecsegtet túl sok jóval a teljes gazdaság teljesítménye szempontjából, másrészt a szolgáltatásoknál is jelentős visszaesést mutatnak az adatok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szállodák és panziók már túl drágák, olcsóbb szállásokat keresnek a belföldön pihenőkA belföldi turizmus forgalmán is látszik, hogyan eszi meg a fizetéseket az infláció. Főleg a kisebb, vidéki szálláshelyek vannak most nagy bajban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat élelmiszer kiskereskedelmi forgalom üzemanyag Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.