Az üzemanyag mentette meg a rekordzuhanástól a magyar üzleteket
A márciusi rekordzuhanásnál áprilisban már kisebb mértékben esett a hazai üzletek forgalma, de a csökkenés így is akkora volt, mint amikor a covid-lezárások miatt leállt az ország. A javulás ráadásul csak látszólagos, elsősorban az üzemanyag-értékesítésnek köszönhető, miközben számos termékből egyre kevesebbet vásárolunk.
Mi történt? A KSH ma reggeli gyorstájékoztatója szerint éves összevetésben nyolcadával csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma áprilisban. Ez egy hajszállal alacsonyabb a márciusi visszaesésnél. Akkor emberemlékezett óta nem látott zuhanást jeleztek az adatok.
Számokban: A negyedik hónapban bő 100 milliárd forinttal több pénzt hagyott az üzletekben a magyar lakosság, mint egy évvel korábban, ezért azonban a tavaly áprilisinál 12,6 százalékkal kevesebb terméket kaptunk.
Élelmiszerből tizedével vásároltunk kevesebbet, mint egy éve, közel 80 milliárd forinttal többért. Szinte minden termékkör forgalma látványosan csökkent, kivételt csak a gyógyszerek jelentenek, ahol kismértékben nőtt az eladott mennyiség.
Alulnézet: A számok fordulatot jeleznek a trendekben, ezt azonban érdemes egyelőre óvatosan kezelni. A forgalomcsökkenés mérséklődése ugyanis elsősorban az üzemanyag-értékesítésnek köszönhető.
A benzin- és gázolajeladás éves összevetésben bár jelentősen csökkent, ennek azonban kizárólag az az oka, hogy tavaly tavasszal az árstop miatt hatalmas volt a forgalom. Ez volt az az időszak, amikor még a külföldiek is kedvező áron tankolhattak Magyarországon, így a nemzetközi fuvarozócégek itt töltötték fel kamionjaikat és felpörgött az üzemanyag-turizmus is.
Havi szinten ugyanakkor mennyiségben már nőtt az üzemanyag-értékesítés, és a teljes kiskereskedelmi forgalomnál is elsősorban ennek köszönhető a fordulat. Ha a benzin és gázolajeladás hatását kiszűrjük, akkor áprilisban tovább gyorsult a visszaesés üteme.
Ruhából, iparcikkekből, számítástechnikai eszközökből, is egyre kevesebbet vásárolunk, de kifejezetten alacsony szinten ragadt be például a bútorértékesítés is.
Felülnézet: A belső fogyasztás a GDP legfontosabb összetevője. Bár a kiskereskedelmi forgalomból ennek csak egy részére következtethetünk, hiszen például a szolgáltatások a ma közölt jelentésben nincsenek benne, de egyrészt a 10 százalék feletti esés így sem kecsegtet túl sok jóval a teljes gazdaság teljesítménye szempontjából, másrészt a szolgáltatásoknál is jelentős visszaeséstmutatnak az adatok.