Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. április 27. 10:33 Vállalat

Kína olyan stratégiai szektorokban terjeszkedik Magyarországon, ahol Orbán magyar többségi tulajdont szeretne

Míg az USA után az Európai Unió egyre több tagállama is igyekszik korlátozni Kína gazdasági térnyerését és csökkenteni függését Kínától, az elmúlt egy-két hétben látványosan nőtt Kína jelenléte a magyar gazdaságban.

Mi történt? A világ második legnagyobb bankja, a China Construction Bank (CCB) fióktelepet nyitott Magyarországon, és a Telex szerint két másik óriási kínai bankkal közösen nyújt hitelt a Vodafone-felvásárláshoz a 4iG részére.

  • A szintén kínai Shanghai Electric pedig az egyik legnagyobb magyarországi naperőműparkot vette meg Inárcs közelében a Magyarországon piacvezető német Greencells Grouptól.

Miért fontos ez? Az energia- és a bankszerkor egyaránt stratégiai fontosságú iparág, amelyekről Orbán Viktor korábban többször azt mondta, hogy magyar többségi tulajdont szeretne bennük (ami öt éve meg is valósult).

Előzmények: a CBB fióktelep-nyitását a Covid-járvány magyarországi megjelenése előtt, 2020 februárjában jelentették be.

  • A közel ugyanekkora méretű Bank of China fióktelepe 2014 óta működik Magyarországon.

Részletek: a Vodafone-dealt hitelező két másik kínai bankhoz hasonlóan a CBB is policy bank, azaz nem hagyományos kereskedelmi bank, hanem állami alapítású és alapvetően a kínai vezetés érdekeit célozza a Telex szerint.

  • A bank elnöke, Tien Kuo-li Kína legbefolyásosabb bankára. A Telex szerint jó viszonyban van Orbánnal, most is találkoztak (a képen), és annyira szereti Magyarországot, hogy évi egyszer-kétszer idejön.
  • A CBB a nagy, kínai hátterű magyarországi infrastrukturális vagy akkumulátorprojektekben vehet majd részt.

Tágabb kontextus: a kínai befolyás nemcsak nálunk nő, a Heti Feledy hírlevél által idézett felmérés szerint a fejlődő országok hiteleinek fele kínai lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJön a többpólusú világ, de nem biztos, hogy jól járunk veleA feltörekvő világ szerint a nyugati dominancia gyengülése igazságosabb világrendet hoz majd; a nemzetközi kapcsolatok teoretikusai szerint azonban instabil évtizedek jöhetnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópát célozta be a kínai autóipar, de mitől növekszik ilyen rohamosan?Németországot megelőzve már a második legnagyobb autóexportőr Kína, amelynek a saját márkái csak most kezdenek megjelenni az európai piacon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi lesz a magyar államadósság finanszírozásával?Az uniós pénzekhez való hozzáférés bizonytalansága és a kínai bankok növekvő itteni aktivitása kényelmetlen kérdéseket vetett fel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bankszektor China Construction Bank energetika Kína napelem Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.