Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. január 4. 13:02 Világ

Befellegzett az atomarzenál csökkentését célzó több évtizedes törekvéseknek

Minden jel szerint fordulóponthoz érkezett a világ: egyre egyértelműbbnek tűnik, hogy a több évtizedre visszanyúló, a globális nukleáris arzenál leépítését célzó megállapodások relevanciájukat veszítették, a világ nagyhatalmai nem az arzenál csökkentésén, hanem növelésén dolgoznak. Kína hamarosan megközelíti az Egyesült Államokat és Oroszországot ezen a téren, így Washingtonnak a világtörténelemben először egyszerre két, vele egyenértékű atomhatalommal kell szembenéznie.

Mindeközben Észak-Korea éppen a napokban jelentette be, hogy nukleáris arzenáljának „exponenciális” növelésére készül.

A nukleáris lefegyverzés ideája a hidegháború végére megy vissza: az Egyesült Államok és Oroszország harminc éve, 1993. január 3-án írta alá Moszkvában a START (Strategic Arms Reduction Treaty) II megállapodást, ami a nagy hatótávú nukleáris rakétaarzenál leépítését rögzítette. Viszont most, amikor az egyik aláíró fél, Oroszország megtámadta Ukrajnát, miközben nukleáris fegyverek használatát is kilátásba helyezte, az atomfegyverkezési verseny megszüntetésének szándéka, ahogy a START II megállapodás is, lényegében nem létezik többé.

A START I-et még 1991-ben írta alá Bush és Gorbacsov, majd 1994-ben lépett érvénybe. A Start II ebben a gyakorlati értelemben viszont még csak érvénybe sem lépett, ugyanis a két nagyhatalom között újra feszültebb lett a viszony Szerbia NATO-bombázása és Koszovó függetlenné válása, majd a NATO keleti terjeszkedése kapcsán, amit Irak 2003-as amerikai lerohanása tetézett. Az oroszok a ratifikálását a Ballisztikus rakéta elleni megállapodás elfogadásához kötötték, amit viszont Washington nem tett meg, így a START II tulajdonképpen már a kétezres évek elejére halott volt, nyilatkozta a DW-nek egy német történész. Viszont a két nagyhatalom továbbra is érdekelt volt a lefegyverzési szándékok rögzítésében, és 2011-re összehoztak egy új START-megállapodást, ami hivatalosan a mai napig érvényben van.

Eszerint mindkét országnak 1550 nukleáris töltete lehet maximum, és 800-800 olyan egység, amely képes a töltetek célba juttatására. Biden és Putyin 2021-ben írta alá az egyezmény meghosszabbítását 2026-ig.

Mivel 2022 augusztusában Oroszország felfüggesztette az egyezmény szempontjából döntő jelentőségű kölcsönös megfigyelését a két arzenálnak, a megállapodás gyakorlatilag megszűnt, elviekben azonban érvényes, sőt, jelenleg ez az egyetlen még papíron létező nukleáris egyezmény az Egyesült Államok és Oroszország között. A közepes hatótávolságú, földi indítású rakéták korlátozásától az Egyesült Államok 2019-ben, az úgynevezett Nyitott Égbolt Egyezménytől 2020-ban lépett vissza.

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) 2022-es jelentése szerint már az év elején voltak egyértemű jeleni annak, hogy a nukleáris leszerelés időszaka a múlté, ugyanis mindegyik atomhatalom növeli és fejleszti arzenálját. A töltetek összesített száma évtizedek óta csökkent – eddig. (A folyamat az alábbi grafikonon is látható, egészen 2022 márciusáig.) Ráadásul Kína a Pentagon jelentése szerint 2035-re eléri az 1500-as nukleáris töltetszámot, ugyanakkor egyelőre még egyáltalán nem jelent meg szereplőként a globális nukleáris fegyverek szabályozásában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ biztonság fegyverkísérlet nukleáris fegyver Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.