Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. július 3. 12:09 Élet

A rovarvilág pusztulása miatt jó üzlet lett a házi méhek bérbe adása, de már ez is veszélybe került

A vadon élő méhek ritkulásával egyre fontosabb szerephez jutottak a méhszaporítók, de most már ők is egyre nehezebben tudják ellátni a mezőgazdaság beporzó rovarok iránti igényét. A probléma mostanság rendkívül súlyosan érinti a kanadai áfonyatermesztőket a Bloomberg beszámolója szerint, és az ottani tapasztalok baljós előjelek a világ összes országára nézve.

Az észak-amerikai ország méhészei átlagosan a méhállományuk felét elveszítették, így nehezen tudják kiszolgálni azokat a gazdálkodókat, akik a terményhozamukat tenyésztett rovarkolóniák bérlésével vagy vásárlásával fokoznák. A katasztrofálisnak mondható kanadai helyzethez hasonló egyelőre még különlegesnek számít a világban, egy németországi zoológus szerint azonban a méhészek egyre nehezebben tudják fenntartani a kolóniáikat, miközben nőttön-nő irántuk az igény.

Ez a kereslet olyannyira felfokozódott, hogy a mézkészítés helyett a méhész szakma jelentős része már inkább a termelőknek kínálja a beporzókat, sőt, a rovarokkal történő kereskedelemre is sokan specializálódnak. Ezen ágazat problémái hamar tovagyűrűzhetnek a növénytermesztők körébe, akik az 1960-as évek óta mindinkább kiszolgáltatottabbá váltak a méhészeknek.

Kanadában a függőség már olyan fokú, hogy az ottani termelők külföldről is hozatnak méheket, és már nemcsak a gyümölcsösökben, hanem például a repceföldeken is jórészt a tenyésztett kolóniák végzik a beporzást – a mesterségesen kihelyezett méhekre berendezkedett gazdaságok már olyannyira eltérnek a vadon élő rovarok élőhelyeitől, hogy aligha számíthatnak rájuk a termelők.

A cikkben megszólaltatott szakértők szerint a problémák egyik forrása pont a méhek túldolgoztatása: az egyik termőterületről a másikra hurcolásuk olyannyira eltér a természetes életkörülményeiktől, hogy nem csoda, ha nem érzik jól magukat. De ezen túl is sok oka lehet a méhek tömeges pusztulásának a növénytermesztésben használt vegyszerektől a szélsőséges időjáráson keresztül a parazitákig.

Ausztráliában – a kanadai méh-import egyik fontos forrásának számító országban – pont azért kénytelenek méhek millióit elpusztítani a méhészek, hogy megfékezhessék egy a rovarok számára végzetes fenyegetést jelentő atka terjedését. Az eddigiekben a károkozótól nagyrészt mentes országban több milliárd dolláros iparággá fejlődött a mezőgazdaságot segítő méhszaporítás a The New York Times cikke szerint, nem csoda tehát, hogy az ausztrál kormány mindent megtesz a problémát okozó atka egyébként hosszabb távon elkerülhetetlen elterjedése ellen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa felhagynánk az értelmetlen fűnyírással, azzal az ember és a természet is jól járnaA rendszeres fűnyírás, kaszálás csak esztétikai szempontokat szolgál az utak mentén, miközben ökológiai szempontból kifejezetten káros.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMindössze kilenc növényen múlik, lesz-e elég élelem az emberiség számáraHa nem figyelünk oda a biodiverzitásra, akkor egyre silányabb élelmiszereket leszünk kénytelenek enni - áll többek között az ENSZ jelentésében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDirekt olyan téglából építik a házat, hogy a méhek és a madarak beleköltözzenekHa környezetbarát vagy, itt egy újabb lehetőség, hogy méheket és fecskéket fogadj a lakásodba.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet beporzás Kanada méhek mezőgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Fontos

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.