Egyre inkább elszakadnak egymástól az albérleti díjak és az ingatlanárak növekedési ütemei a világ ingatlanpiacain. Ennek következtében az ingatlanvásárlás a bérléssel szemben egyre lassabban térül meg, ami sokakat az albérleti piac felé terelhet a lakásbirtoklás helyett. Az Egyesült Államokban a The Wall Street Journal elemzése szerint az idei év elején egy családnak megfelelő ingatlan bérleti díja átlagosan 13 százalékkal emelkedett tavalyhoz képest, míg ugyanez az arány az ingatlanárakat nézve 21 százalék volt.
A hitelkamatok jelentős emelkedése is csökkenti a lakásvásárlás vonzerejét: az Egyesült Államokban tavaly május óta mostanra 2,96 százalékról 5,27 százalékra nőtt a 30 éves futamidejű, fix kamatozású lakáshitelek átlagos kamata. A lap szerint tehát akik rövid idő – néhány év – alatt adnának túl a frissen vásárolt ingatlanjukon, igencsak rosszul járhatnak ahhoz képest, mintha béreltek volna, a texasi Austinban például 8-10 évnyi ingatlantulajdonlás után érheti csak meg a vásárlás a bérléssel szemben. A kamatok emelkedése ráadásul még nem állt meg, így még tovább tolódhat az az időtartam, amin belül a bérlés tűnik racionálisabb választásnak pénzügyi szempontból.
A hitelkamatok Magyarországon is megemelkedtek, így a lakáshoz jutás, a lakásvásárlás megtérülésének körülményei rosszabbodtak. Az ingatlan.com elemzése azonban arra is rávilágít, hogy
a kamatemelkedéssel a lakásdrágulás üteme mérséklődhet, míg a bérleti díjak emelkedése tovább fokozódhat, mivel egyre kevesebben engedhetik meg maguknak a hitelfelvételt, és kényszerülhetnek ezáltal a bérleti piacra.
Az ingatlanhirdetési portál adatai szerint bár a járvánnyal egy kis időre a bérlők kerültek kedvezőbb alkupozícióba a tulajdonosokkal szemben, ennek már vége, amit a kínálat megfeleződése mellett a bérleti díjak meredek emelkedése is jellemez, Budapesten egy év alatt 35 százalékos növekedés történt. Mindeközben a lakásvásárlásból, majd annak kiadásából realizálható hozamok lejtőre kerültek.
Amint azt korábban bemutattuk, a lakáspiaci folyamatokra már az Európai Központi Bank is figyelmeztetéssel reagált, miszerint rövid távon további áremelkedés várható a lakásépítések lassulása, csúszása miatt, miközben a befektetési kedv lankad. A kelet-európai térségben a magas ingatlanárak mellett a lakosság vásárlás helyett egyre inkább a bérlést választhatja átmenetileg vagy akár hosszabb távon, ami megindíthatja lefelé az ingatlanárakat – ha azonban befektetők számára nem lesz elég vonzó a lakáspiac a hozamszintek csökkenése miatt, akkor a megfelelő mennyiségű és megfizethető árú albérletek kínálata tovább szűkülhet, ami a bérlők számára kedvezőtlen kilátásokkal kecsegtet.
Pénz
Fontos