Először bukhat meg ciklus közben a rekorder szlovák miniszterelnök
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be a szlovákiai ellenzék Robert Fico miniszterelnökkel szemben. Az ellenzéki pártok a 2023-as választás óta először tudtak egységesen állást foglalni. Fico azt javasolja, hogy január 21-én, kedden tárgyaljon a parlament a kormány ellen indított bizalmatlansági indítványról. A kormányfő azt ígérte, részt fog venni a tárgyaláson.
Előzmények: Fico hárompárti kormánykoalíciójának elvileg adott a parlamenti többsége, az utóbbi hetekben-hónapokban azonban kiéleződtek a belső ellentétek, ezért merült fel, hogy akár sikeres is lehet egy ellenzéki bizalmatlansági indítvány.
Miért fontos ez?„A negyedik Fico-kormány lemondatása mindenképp jelentős ellenzéki eredmény lenne, főleg annak fényében, hogy egyáltalán nincs meg az ellenzéki egység, mivel az ex-kormányfő, Igor Matovič pártja korántsem együttműködő” – mondta a G7-nek Hangácsi István, a Méltányosság Politikaelemző Központ szakértője.
Az indítványt egymástól távol álló ideológiákat követő pártok adták be: a balközép Progresszív Szlovákia (PS), a jobboldali, euroszkeptikus Szabadság és Szolidaritás (SaS), a szintén jobboldali Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), és a jobbközép, konzervatív Szlovákia nevű párt. Utóbbi tartozik Matovičhoz.
A négy ellenzéki párt közül azonban csak a PS rendelkezik érdemi támogatottsággal, sőt, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint rájuk szavazna a legtöbb szlovákiai választó. Robert Fico pártja, a Smer veszített népszerűségéből, és nem tűnik elég erősnek a további kormányzáshoz.
„Robert Fico kormányfő többször is megemlítette az előrehozott választásokat az elmúlt hetekben, ami eddig az ő szótárában nem létezett, hiszen Szlovákia legtöbb ideig kormányon lévő miniszterelnökeként sosem kellett pártjának előrehozott választások miatt lemondani a hatalomról”– mondta Hangácsi.
Igen, de: egy sikeres bizalmatlansági indítvány még nem jelent automatikusan előrehozott választást, hiszen személycserékkel és politikai alkukkal a kormánykoalíció képes lehet előteremteni az új kormány számára szükséges minimális parlamenti többséget.
Erre azért is esély lehet, mert Fico nagy taktikus, a Kuciak-gyilkosság után, 2018-ben ugyan lemondott, de ezzel pártját hatalomban tartotta a ciklus végéig.
Ha egy kormányátalakítás következtében sem sikerül megszerezni a többséget, akkor egy ideiglenes és minimális jogosítványokkal rendelkező kormány vezetheti Szlovákiát az előrehozott választásokig.
Mit mondanak ők? Michal Šimečka, a PS elnöke elmondta, hogy a jobboldali pártokkal nem hosszútávú az együttműködés, csak erről az ügyről szól. Nem akarják, hogy kelet felé irányuljon az ország külpolitikája.
Alulnézet: ha a liberális PS nyerne egy előrehozott választást, partnerekre lenne szüksége a kormányalakításhoz. A lehetséges partnerek a bejutási küszöb felett egy-két százalékkal egyensúlyoznak a közvélemény-kutatások szerint.
A PS föderalista az uniós politikáját tekintve, támogatja Ukrajnát, és meglehetősen kritikus az Orbán-kormánnyal szemben, aminek rendszeresen hangot is adnak a párt EP-képviselői és vezetői. Magyarországról a Momentumra tekintenek testvérpártként.
Tágabb kontextus: szembemenne a jelenlegi nemzetközi trenddel, ha balliberális kormány alakulna Szlovákiában. Ausztriában éppen most alakít kormányt a szélsőjobboldal, Németországban a kereszténydemokraták a februári előrehozott választás legnagyobb esélyesei, Donald Trump pedig napokon belül hivatalba lép.
Fico bukásával a magyar kormány a kevés EU-n belüli, kormányon lévő szövetségesének egyikét veszítené el.
Felülnézet: Robert Fico karácsony előtt Moszkvába látogatott Vlagyimir Putyinhoz, ezután pedig Vietnámba utazott. A luxusutazás nem tett jót a kormányfő népszerűségének, az egész szlovák sajtót bejárta az éjszakánként hatezer euróba (2,5 millió forintba) kerülő Madame Butterfly lakosztály aranykádjának képe.
Ficót Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is meghívta Kijevbe, de nem utazott el hozzá, január 20-án, hétfőn viszont Törökországba látogat.
A hódító háborúknak 1945-ben leáldozott, ám az orosz után az amerikai elnök is elkezdte aláásni a világrend egyik legalapvetőbb jogelvét – amelyet annak idején pont Amerika vezetett be.
Egyre kevesebb a milliárdos tao-projekt, ráadásul ezeknél sem tudnak belekezdeni a pénz összegyűjtésébe, mivel rendre kimerül a kormány által biztosított keret.
Kevesebb államilag finanszírozott egyetemi hely, nehezített gimnáziumi bejutás lehet a technikumok népszerűsítésének útja az utóbbi napok hírei alapján.