Áramkimaradás esetén a svájciak mostanában Brüsszel nevét emlegetik viccelődve, az alpesi ország ugyanis júliustól nem vehet részt az uniós árampiacon. A Bloomberg beszámolójából kiderül, hogy egy több mint hatvan éves villamosenergia-piaci együttműködés szűnik meg a svájci államtanács és az Európai Unió közötti ellentétek miatt, és ennek következtében – bár az áramellátás stabilitása nincs közvetlen veszélyben – erősödnek a rezsiköltségek növekedésével kapcsolatos aggodalmak.
Májusban egy évek óta tárgyalt átfogó intézményközi megállapodásnak kellett volna megszületnie Svájc és az unió között, erre azonban nem került végül sor. Az eddig megkötött kétoldalú megállapodások helyébe tervezett keretmegállapodás elutasítását a szuverenitás és a munkaerőpiac védelmével indokolják a svájci politikusok, miközben a brexiten épp csak túlesett unió egyre keményebben lépett fel az egyeztetések során.
Emiatt a villamosenergia előállításához és szállításához szükséges infrastruktúra fenntartásában és működtetésében mostantól egyelőre nem számíthat az ország az eddigi határokon átívelő együttműködésekre. Ez végső soron a hatékonyság csökkenéséhez és a költségek emelkedéséhez vezet majd, mivel a hálózat az elmúlt évtizedekben igencsak kitetté vált a szomszédos országokban működő szolgáltatóknak. Igaz, az unió sem jár jól Svájc kiszakadásával és az ottani áramellátás bizonytalanná válásával – végül meglehet, hogy különmegállapodás születik, amit az is sejtet, hogy az uniós villamosenergia-piachoz az Egyesült Királyság változatlanul hozzáférhet a brexit ellenére is.
Világ
Fontos