Látványosan csökkent az áramfogyasztás Kína Szecsuán tartományában, miután a helyi vezetés – a kormány által kiadott rendelkezés alapján – betiltotta a kriptodevizák bányászatát, azaz a mögöttes informatikai rendszereik működtetését.
Ahogy egy lengyel energetikai oldal írja, a döntés életbe lépését követően 8 gigawattal csökkent a tartományban az áramigény – ez a paksi atomerőmű csúcsteljesítményének körülbelül a négyszerese.
A kínai döntéshozókat leginkább az motiválta, hogy a bitcoin és egyéb kriptodevizák rendszereinek működtetése egyre kilátástalanabbá tette a kínai üvegházgáz-kibocsátási célok elérését. A kriptobányászok ugyanis az ország egyes régióiban különösen olcsó áramot kihasználva hatalmas mennyiségű energiát fogyasztottak.
Ez Szecsuánban ugyan elsősorban vízenergiából származó áramot jelentett, más tartományokban azonban inkább szenes hőerőművekben előállítottat. A kriptodevizák pártolói azzal szoktak érvelni, hogy rendszereik nagyon energiaigényes működtetése még segítheti is a zöld energiaátmenetet, hiszen a megújuló források időnként olyan sok áramot termelnek, hogy annak elhelyezése okoz gondot az áramhálózat üzemeltetőinek. Ez jól hangzik, de a kriptobányászok azért nem csak akkor dolgoztatják gépeiket, amikor túltermelés van áramból.
A jelenleg már lényegében egész Kínára kiterjedő tiltás mindenesetre alaposan hozzájárult a kriptodevizák legújabb áreséséhez, a bitcoin árfolyama például még 30 ezer dollár alá is benézett, amire az év elején volt utoljára példa.
Világ
Fontos