Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. június 24. 11:02 Világ

Betiltották a kriptodeviza-bányászatot, négy paksi atomerőnyi áramigény tűnt el

Látványosan csökkent az áramfogyasztás Kína Szecsuán tartományában, miután a helyi vezetés – a kormány által kiadott rendelkezés alapján – betiltotta a kriptodevizák bányászatát, azaz a mögöttes informatikai rendszereik működtetését.

Ahogy egy lengyel energetikai oldal írja, a döntés életbe lépését követően 8 gigawattal csökkent a tartományban az áramigény – ez a paksi atomerőmű csúcsteljesítményének körülbelül a négyszerese.

A kínai döntéshozókat leginkább az motiválta, hogy a bitcoin és egyéb kriptodevizák rendszereinek működtetése egyre kilátástalanabbá tette a kínai üvegházgáz-kibocsátási célok elérését. A kriptobányászok ugyanis az ország egyes régióiban különösen olcsó áramot kihasználva hatalmas mennyiségű energiát fogyasztottak.

Ez Szecsuánban ugyan elsősorban vízenergiából származó áramot jelentett, más tartományokban azonban inkább szenes hőerőművekben előállítottat. A kriptodevizák pártolói azzal szoktak érvelni, hogy rendszereik nagyon energiaigényes működtetése még segítheti is a zöld energiaátmenetet, hiszen a megújuló források időnként olyan sok áramot termelnek, hogy annak elhelyezése okoz gondot az áramhálózat üzemeltetőinek. Ez jól hangzik, de a kriptobányászok azért nem csak akkor dolgoztatják gépeiket, amikor túltermelés van áramból.

A jelenleg már lényegében egész Kínára kiterjedő tiltás mindenesetre alaposan hozzájárult a kriptodevizák legújabb áreséséhez, a bitcoin árfolyama például még 30 ezer dollár alá is benézett, amire az év elején volt utoljára példa.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kriptovilág megérkezett a teljes nihilizmushoz, és ez meggyorsíthatja a bukásátElon Musk esete a dogecoinnal és a bitcoinnal jól bemutatja, hogyan uralja a nyers manipuláció a kriptopiacot. De ha megérkezik az állam, mindennek gyorsan vége szakadhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.