Az Európai Parlament (EP) a héten tárgyal és szavaz is a digitális zöldkártyáról, amelyet a köznyelvben csak vakcinaútlevélnek neveznek (miközben a hivatalos megfogalmazások szigorúan kerülik ezt, mert ténylegesen nem útlevélről van szó, bár ez lehet az első olyan európai igazolás, amely a gyakorlatban sok határátlépést könnyebbé tehet).
Az EP a tervek szerint szerdán szavaz a kérdésben, ezek alapján megteszi a javaslatát, amely megy majd tovább a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Tanácshoz.
A parlamenti képviselők az unión belüli szabad mozgást olyan alapjognak nevezték, amely az EU lelke és egyik legfőbb vívmánya, amit sajnos a tagállamok eltérő intézkedései miatt átmenetileg nem lehet érvényesíteni.
A parlamenti vita előtt tartott sajtóbeszélgetésen a zöldkártyás szabályozást előkészítő képviselők nagyon hangsúlyozták, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által elfogadott vakcinákra épül majd a szabályozás. „Nem véletlenül létezik az EMA” – mondták, hozzátéve, hogy az Európában eddig központilag nem bevizsgált oltásoknál semmi sem akadályozza meg a gyártót, hogy elindítsa a folyamatot, tehát szerintük nincs abban semmi diszkriminatív, ha a szabályoknál az EMA javaslatát teszik első helyre. Később a beszélgetés során kiderült, hogy
jogilag a WHO veszélyhelyzeti listáján lévő oltásokat is elfogadják majd a tervek szerint.
A Szputnyik EMA-vizsgálata elindult, a Sinopharm WHO-érékelése még folyamatban van. Az Egészségügyi Világszervezet listája itt érhető el.
A képviselők nagyon amellett vannak, hogy a zöldkártya birtokában a tagállamok ne állítsanak további gátakat az országokba való beutazáskor, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy szeretnék elérni, hogy a tagországok tesztek és másfajta nemzeti igazolások nélkül is átengedjék a határaikon az utazókat.
A betegségből felgyógyult vagy oltást nem kapott lakosoknak is szeretnék megteremteni a negatív teszttel való szabad mozgás lehetőségét, ebből a szempontból azonban aggályosnak tartják, hogy az egyes országokban nagyon eltérő a teszthez jutás lehetősége. Van, ahol korlátlanul ingyenes a teszt, van, ahol korlátosan ingyenes, és van, ahol tisztán piaci alapon működik, ezért sokkal drágább.
A terv az, hogy az általános ingyenességet fogják javasolni, amennyiben pedig ez nem kivitelezhető, akkor ársapkát tennének a tesztekre, azaz központilag maximálnák az elkérhető díjat. „Senki sem problémázik azon, hogy az oltások ingyen hozzáférhetőek, miért lenne probléma az ingyenes teszt?” – tették fel a kérdést.
A nemzeti szabályozásokkal kapcsolatban azt szeretnék elérni, hogy egy-egy tagállamban ugyanazok a lehetőségek és jogok illessék meg a zöldkártyás külföldieket, mint a helyi lakosokat. A kártyahasználat tehát lehet eltérő az egyes országokban, de diszkriminálni nem lehet az uniós állampolgárokat.
A képviselők egyébként leginkább arra törekednek, hogy minél hamarabb jussanak túl az uniós jogalkotáson, és induljon el a zöldkártya még júniusban. A jogszabály ezért várhatóan olyan szerkezetű lesz, hogy a függelékekben lesz sok olyan előírás, amit rugalmasan lehet majd később változtatni – abban az esetben például, ha a tudományos ismeretek bővülése miatt érdemes újraírni azokat.
„Az biztos, hogy ha a zöldkártya nem fog a gyakorlatban problémamentes határátlépést biztosítani, akkor az egésznek semmi értelme” – hangzott el a beszélgetésen.
Világ
Fontos