Rég nem látott optimizmusra utalnak a feldolgozóipari cégek beszerzési menedzserindexeinek (BMI vagy angolul PMI) márciusi értékei az eurózónában, illetve Csehországban és Lengyelországban. Magyarországon azonban enyhén romló üzleti klímáról árulkodik a konjunktúramutató alakulása: a januári 54,9 pontos értékről az elmúlt két hónapban 48,7 pontig csökkent az index értéke, ami arra utal, hogy többségbe kerültek a kedvezőtlen helyzetről beszámoló cégvezetők az első negyedév során.
Lengyelországban a legfrissebb ipari termelésre vonatkozó reáladatok is biztató képet mutatnak, a feldolgozóipar kibocsátása tavaly év vége óta stabilan meghaladja a járvány előtti szintet a legnagyobb visegrádi országban. Tavaly októberig Magyarországon is a válságból való gyors kilábalás jelei mutatkoztak a feldolgozóiparban, novembert követően azonban némi visszaesés, majd stagnálás látszik az adatokon, Csehországhoz és Szlovákiához hasonlóan. Jól látszik továbbá az alábbi ábrán, hogy az eurózónában a vállalatvezetők optimizmusa ellenére a termelés még messze volt januárban a járvány előtti szinttől.
Az eurózóna szolgáltató szektorára vonatkozó friss BMI érték is az optimizmus erősödésére utal a közös valutát használó tagállamokban, márciusra a tavaly augusztusi szintet közelítő magasságba nőtt szolgáltatók konjunktúraindexe.
A javuló kilátásokra az uniós felmérés friss adatai is rávilágítanak, az eurózónában az összes gazdasági ágazatban és a háztartások körében is növekedtek a konjunktúramutatók*Ezek hátterében a BMI-hez képest némileg eltérő módszertan áll. Például a jórészt csak gyártást végző feldolgozóipar helyett a tágabb ipari ágazatra vonatkoznak az alábbi statisztikák, amibe többek között a bányászattal vagy az energiatermeléssel foglalkozó cégek is beletartoznak. Továbbá az indexek nulla alatti értékei utalnak a pesszimista, a nulla feletti értékei pedig az optimista vállalatok túlsúlyára.. A visegrádi régióban Lengyelországban látszik még az üzleti klíma viszonylag egyöntetű javulása, de Szlovákiában is alapvetően kedvezően változott a cégvezetők és a háztartások helyzetértékelése, főleg a szolgáltatók körében. Csehországban és Magyarországon már vegyesebb képet mutatnak a különböző szegmenseket jelző mutatók. Figyelemre méltó azonban, hogy az ipar egészére vonatkozó magyarországi indikátor nem mutat romlást a BMI-vel ellentétben, és a magyar építőipar helyzete is javulóban van.
Világ
Fontos