Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. április 8. 12:40 Világ

A járvány majdnem a teljes EU-ban csökkentette a várható élettartamot

Több évtizedes növekedést vagy legalábbis stagnálást követően 2020-ban a koronavírus-járvány miatt az Európai Unió tagállamainak többségében csökkent a születéskor várható élettartam – derül ki az Eurostat friss adatközléséből.

A várható élettartam azt mutatja meg, hogy egy újszülött a születésének évében tapasztalt halálozási ráta alapján várhatóan hány évig fog élni. Mindebből az európai statisztikai hivatal adatközléshez fűzött kommentje szerint az következik, hogy a 2020-as várható élettartamra vonatkozó adatok sokkal inkább árulkodnak a járvány hatásáról, mint a várható élettartam valódi változásáról, hiszen ahhoz, hogy a 2020-ban tapasztalt változás hosszabb távon is fennmaradjon, a Covid miatt megugrott halálozási rátának is hosszabb távon szinten kellene maradnia – ami remélhetőleg nem valószínű.

Mindenesetre így is sokat elárul a járvány okozta többlethalálozásról, hogy jelentősen befolyásolta ennek a mutatónak a változását, amelynek a nagyságát egyébként számos tényező határozza meg, az adott ország egészségügyi rendszerének hatékonyságától odáig, hogy például a lakosság mennyit sportol, vagy mennyire egészségesen táplálkozik.

A születéskor várható élettartamban a legnagyobb csökkenés Spanyolországban (2019-hez képest 1,6 éves visszaesés), Bulgáriában (1,5 év), valamint Litvániában, Lengyelországban és Romániában (mindhárom országban 1,4 év) volt tapasztalható. Dániában és Finnországban minimálisan növekedett, Lettországban és Cipruson stagnált a mutató, de ezeken kívül az összes tagállamban csökkent. Magyarország 0,8 éves csökkenéssel a középmezőnyben van.

A csökkenés mértéke nem változtatott jelentősen Magyarország pozícióján az uniós tagállamok sorrendjében: 2020-ban 75,7 évvel az átlagos magyar újszülött számíthatott a negyedik legrövidebb életre más tagállamokba született kortársaihoz képest, ahogy az az alábbi ábrán is látszik.

Az Eurostat közleménye azt is megjegyzi, hogy a halálozási ráta 2020-as megugrása a várható élettartam növekedésének több évtizedes növekvő, vagy legalábbis stagnáló trendjét törte meg a legtöbb EU-tagállamban. Az alábbi ábrán a visegrádi országokra vonatkozó trendeket emeltük ki, ezen egyrészt látszik, hogy Magyarországon a rendszerváltás óta a legrövidebb a várható élettartam a régióban, másrészt pedig az egész régióra jellemző 2020-as visszaesés is jól látszik.

Az Eurostat adataiból az is kiderül egyébként, hogy a legtöbb tagállamban a férfiak születéskor várható élettartama nagyobb mértékben esett vissza, a legnagyobb csökkenést Bulgáriában (1,7 év), Lettországban és Lengyelország (1,5 év), valamint Spanyolországban és Romániában regisztrálták (1,4 év mínusz).

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ covid-19 halálozás járvány születéskor várható élettartam Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.