Hírlevél feliratkozás
Gyurcsik Attila
2021. április 2. 12:36 Világ

A politika önsorsrontó természete

(A szerző az Accorde Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója.)

Tavaly novemberben Törökország vezetői letették a garast egy ortodox gazdaságpolitikai fordulat mellett. Ennek lényegi eleme volt, hogy hagyják a török jegybankot dolgozni. Négy hónappal és 875 bázispontnyi kamatemeléssel később úgy tűnik, az ország vezetőjének elege lett az ortodox útból. Recep Tayyip Erdogan leváltotta a török jegybank elnökét.

A jegybankelnök elbocsátása persze lehet egy egyszerű blame game*azaz valakinek „el kell vinnie a balhét” része is, a gyenge népszerűségi és gazdasági mutatók miatt. Nem elképzelhetetlen, hogy valamiféle ortodox vonal talán továbbra is fennmarad. Ugyanakkor a törökök nem először játszanak a tűzzel, és az ő helyzetükben ez előbb-utóbb vissza fog ütni.

A szigorú monetáris politikára az infláció letörése miatt van szükség. Az infláció pedig azért magas, mert az ország politikai vezetése saját túlélése érdekében mindig fontosabbnak tartotta a növekedést az inflációnál és a devizaárfolyam alakulásánál. Így az alacsonyan tartott kamatok ugyan pörgették a növekedést, de ezzel párhuzamosan a török líra folyamatosan leértékelődött.

A leértékelődés mértéke számok szintjén is brutális: öt évvel ezelőtt három líráért lehetett egy dollárt venni, ma ehhez már nyolc lírát kell adni. Összevetésül: öt éve 281 forintért lehetett dollárt venni, ma 308-ért, de

ha a törököket követtük volna, akkor ma már 750 forintot kellene adni egy dollárért és közel 900-at egy euróért.

Ennek megfelelően a török gazdaság is csak lírában növekszik, valójában a gazdaság dollárban mérve évek óta stagnál, esik. Így papíron jól mutat a török növekedés lírában, de keményvalutában sehova nem jutottak évek óta. Ötéves távon a török tőzsdeindex közel felezett dollárban, ami jól mutatja a gazdasági „sikereket”.

Tavaly év végén úgy tűnt, hogy talán a gazdasági kényszerűség vagy a józan ész oltárán visszatérnek egy normálisabb gazdaságpolitikához, amelyhez elengedhetetlen az infláció megállítása. Ez pedig csak a líra stabilizálásával és magasabb kamatokkal lehetséges. A befektetők kifejezetten megörültek a fordulatnak, a török eszközök árfolyama október vége és március közepe között dollárban 61 százalékot emelkedett, hogy aztán a hétvégi hírek hatására egy nap alatt 20 százalékot essen.

A törökök évek óta többet költenek annál, mint amit megtermelnek, de ennek beismerése olyan növekedési áldozattal jár, amelyet a politika nem mer, nem tud bevállalni. Jól hangzik a gazdaságpolitika normalizációja, de ha ez alacsony növekedéssel és politikai népszerűségvesztéssel jár, akkor köszönik, de nem kérnek belőle. Ez a politika pusztító, önsorsrontó természete.

A fentiekről a skorpió és a róka története jut eszembe. A skorpió álldogál a folyóparton, arra megy a róka. A skorpió megkéri a rókát, hogy vigye át a folyó túloldalára. A róka ellenkezik, mondván, hogy a skorpió meg fogja marni őt. A skorpió megnyugtatja, hogy nem fog ilyet tenni, hisz akkor ő is belefullad a vízbe. Megegyeznek. A folyó közepén azonban a skorpió megmarja a rókát. Ahogy a méreg terjed szét a róka testében, megkérdi tőle: skorpió, miért tetted ezt? Most mindketten meghalunk! Tudom róka, tudom, nem tehetek róla, ilyen a természetem!

A fentiek alapján, a török politika sokadszorra húz a 19-re lapot. Ugyanis az ország mindenféle standard szerint is ki van véreztetve. A jegybank devizatartalékai több mint mínusz 40 milliárd dolláron vannak. Jól olvasták, mínusz. Tehát nemhogy tartalék nincs, hanem tartozás van tartalék helyett.

És egy ilyen helyzetben rúgták ki a piac által megbízhatónak tartott, gazdasági fordulatban gondolkodó, azt hitelesen képviselő jegybankelnököt. Az sokat elárul arról, hogy mekkorát változott a világ 13 év alatt, hogy 2008 végén, amikor Magyarország devizatartalékai az úgynevezett Guidotti-Greenspan-szabály alá csökkentek, akkor az országnak az IMF-hez kellett fordulnia, mert teljesen megszűnt a külső finanszírozásunk. A magyar helyzetben ez a mutató igazságtalanul számolt, de ezt most engedjük el. Maradjunk annyiban, hogy most, 13 évvel később a törökök negatív devizatartalékkal még nem számítanak becsődölt országnak, sőt. A környezet nagyon megengedő most, és ez a kedvező helyzet még fennmaradhat egy darabig.

Ugyanakkor azt látni kell, hogy a gazdaság dollarizációja ezerrel zajlik, a lakosság elfordul a lírától, dollárban tartja a megtakarításai egyre nagyobb részét. Egy ilyen folyamat is eljuthat olyan bizalomvesztésig, amely a bankok megrohanásához, a pénzügyi közvetítő rendszer összeomlásához vezet. Ebben pedig egy nulla tartalékkal rendelkező jegybank érdemi szerepet nem fog tudni vállalni. Így valamikor a nem túl távoli jövőben megtörténhet az IMF történetének legnagyobb hitelnyújtása, ami már a mai számok alapján is százmilliárd dolláros nagyságrendnek néz ki.

Rövidtávon ugyanakkor jó eséllyel a piac megnyugszik majd. A Covid utáni globális gazdasági fellendülés a törökök számára is kedvező lesz, a növekedés és a fizetési mérleg szempontjából is. Így bőven lehet néhány jó év, negyedév. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a skorpió skorpió marad akkor is, ha ezzel a saját vesztét okozza.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkErdogan éppen most mutatja be, hogyan okoz gazdasági tragédiát a túlpörgetett illiberalizmusA gazdaságban is végzetes lehet, ha minden hatalom egy ember kezében koncentrálódik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ alapkamat Erdogan jegybank jegybankelnök líra Törökország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.