A Világbank közgazdászainak legfrissebb becslése szerint 2020-ban a járvány következtében összesen 119-124 millió ember csúszhatott mélyszegénységbe – attól függően, hogy a becslések közül végül melyik pálya valósult meg.
Ez több, mint amennyit októberben becsültek, akkor arra számítottak, hogy 88-115 millió ember napi átlagos jövedelme csökken 1,25 dollár alá (amely a Világbank módszertana szerint egy ember mélyszegénységének küszöbe).
Christoph Lakner, a Világbank vezető közgazdásza és szerzőtársai a Világbank blogján arról írnak, hogy a globális mélyszegénység ilyen mértékű növekedésére nem volt példa amióta ilyen statisztikák rendelkezésre állnak.
Az alábbi ábrán 1992 és 2020 között ábrázolták a globális szegénység változását éves összehasonlításban. A koronavírus-járvány előtt a legnagyobb növekedést az 1997-es ázsiai pénzügyi válság okozta, ami abban az évben világszerte 18, 1998-ban pedig 47 millióval növelte a mélyszegénységben élők számát.
1999 óta a világban 1 milliárd fővel csökkent a mélyszegénységben élők száma, 2020-ban ugyanakkor hosszú idő után megint növekedésre lehet számítani. Az ábrán a 119-124 milliós növekedés a várt emelkedésből és a várt mélyszegénységből való kiemelkedés elmaradásából adódik össze.
A szerzők tavaly több becslést is készítettek, a következő ábrán pedig az látszik, hogy különféle szegénységi küszöbök esetén hogyan változott a mélyszegénység várható növekedése összesen, illetve egyes nagyobb régiókban.
Az áprilisi és júniusi becslésekhez képest most a délkelet-ázsiai régióban várható a mélyszegénység nagyobb mértékű növekedése*Bár a szerzők megjegyzik, hogy az indiai adatok 2011-2012 óta elmaradó frissülése miatt az előrejelzésben is van bizonytalanság.. A legfrissebb előrejelzés szerint a 2020-ban mélyszegénnyé válók 60 százaléka kerül ki ebből a térségből. Az ábrán az is látszik, hogy a magasabb, 3,2 dolláros és az 5,5 dolláros szegénységi küszöbnél is jelentős növekedésre lehet számítani.
Ahogy arról részletesebben is írtunk a G7-en, az elszomorító trendek ellenére annak azért lehet örülni, hogy Afrikát a várakozásokhoz képest kevésbé érintette rosszul a járvány, ami a szegénységi adatok regionális bontásában is megmutatkozik.
Az 1997-es ázsiai pénzügyi válságot követően 1999-ben 42 millió ember emelkedett ki a mélyszegénységből, a 2020-at megelőző két évtizedben pedig átlagosan évi 54 millió. A szerzők szerint bár az oltások fejlesztése és gyártása bizakodásra ad okot, nem lehet arra számítani, hogy 2021-ben javulni fog a helyzet, a becslések alapján még többen szegényednek majd el, és a kilábalás csak később indulhat meg.
Adat
Fontos