Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. január 14. 17:08 Adat, Világ

A járvány miatt 115 millió ember csúszhatott mélyszegénységbe tavaly

A Világbank közgazdászainak legfrissebb becslése szerint 2020-ban a járvány következtében összesen 119-124 millió ember csúszhatott mélyszegénységbe – attól függően, hogy a becslések közül végül melyik pálya valósult meg.

Ez több, mint amennyit októberben becsültek, akkor arra számítottak, hogy 88-115 millió ember napi átlagos jövedelme csökken 1,25 dollár alá (amely a Világbank módszertana szerint egy ember mélyszegénységének küszöbe).

Christoph Lakner, a Világbank vezető közgazdásza és szerzőtársai a Világbank blogján arról írnak, hogy a globális mélyszegénység ilyen mértékű növekedésére nem volt példa amióta ilyen statisztikák rendelkezésre állnak.

Az alábbi ábrán 1992 és 2020 között ábrázolták a globális szegénység változását éves összehasonlításban. A koronavírus-járvány előtt a legnagyobb növekedést az 1997-es ázsiai pénzügyi válság okozta, ami abban az évben világszerte 18, 1998-ban pedig 47 millióval növelte a mélyszegénységben élők számát.

1999 óta a világban 1 milliárd fővel csökkent a mélyszegénységben élők száma, 2020-ban ugyanakkor hosszú idő után megint növekedésre lehet számítani. Az ábrán a 119-124 milliós növekedés a várt emelkedésből és a várt mélyszegénységből való kiemelkedés elmaradásából adódik össze.

A szerzők tavaly több becslést is készítettek, a következő ábrán pedig az látszik, hogy különféle szegénységi küszöbök esetén hogyan változott a mélyszegénység várható növekedése összesen, illetve egyes nagyobb régiókban.

Az áprilisi és júniusi becslésekhez képest most a délkelet-ázsiai régióban várható a mélyszegénység nagyobb mértékű növekedése*Bár a szerzők megjegyzik, hogy az indiai adatok 2011-2012 óta elmaradó frissülése miatt az előrejelzésben is van bizonytalanság.. A legfrissebb előrejelzés szerint a 2020-ban mélyszegénnyé válók 60 százaléka kerül ki ebből a térségből. Az ábrán az is látszik, hogy a magasabb, 3,2 dolláros és az 5,5 dolláros szegénységi küszöbnél is jelentős növekedésre lehet számítani.

Ahogy arról részletesebben is írtunk a G7-en, az elszomorító trendek ellenére annak azért lehet örülni, hogy Afrikát a várakozásokhoz képest kevésbé érintette rosszul a járvány, ami a szegénységi adatok regionális bontásában is megmutatkozik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖsszeomlástól féltették, a világgazdaság élmezőnyében végzett idén AfrikaA kontinenst más régióknál jóval kevésbé viselte meg a globális járvány, a világ tíz legjobban hasító gazdasága közül 2020-ban hét afrikai volt.

Az 1997-es ázsiai pénzügyi válságot követően 1999-ben 42 millió ember emelkedett ki a mélyszegénységből, a 2020-at megelőző két évtizedben pedig átlagosan évi 54 millió. A szerzők szerint bár az oltások fejlesztése és gyártása bizakodásra ad okot, nem lehet arra számítani, hogy 2021-ben javulni fog a helyzet, a becslések alapján még többen szegényednek majd el, és a kilábalás csak később indulhat meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ 2020 járvány szegénység Világbank Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.