Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. július 5. 13:05 Adat, Világ

A fejlett világban csak Amerikában szégyenletesen alacsony a hulladék újrahasznosítása

Évente 2,1 milliárd tonna háztartási hulladék keletkezik a világon: ez akkora mennyiség, ami elég lenne 822 ezer olimpiai szabványnak*50 méter hosszú, 25 méter széles és legalább 2 méter mély. megfelelő úszómedence megtöltésére.

A Verisk Maplecroft globális kutatócég által készített tanulmány 194 országban vizsgálta a  hulladék termelődését, és többek között az is kiderült belőle, hogy a szemétnek csak kevesebb mint ötödét hasznosítják újra, és csaknem felétől fenntarthatatlan módon szabadulnak meg.

A cég szeméttermelési indexe az egy főre eső műanyag-, étel-, és veszélyeshulladék termelést összegzi a vizsgált országokban. Az index alapján készített listát az Egyesült Államok állampolgárai vezetik, akik évente átlagosan 773 kiló szemetet termelnek.

Ez a globális kibocsátás 12 százaléka, nagyjából 239 millió tonnányi szemét, ami azért is nagyon sok, mert az USA népessége mindeközben csak a globális népesség négy százalékát teszi ki.

Az amerikaiak átlagosan hétszer annyi szemetet termelnek egy évben, mint a lista alján szereplő etiópiaiak, akik a legkevesebb hulladékot termelik globálisan, de a kínaiaknál is háromszor több szemetet hoz létre az USA lakossága.

A gazdagabb országokra általánosan igaz, hogy többet szemetelnek, egy főre eső felbontásban az USA mellett Hollandia, Kanada, Ausztria, Svájc, Németország, Franciaország és Ausztrália is a lista tetején végzett. Eközben a Föld teljes népességének 36 százalékát kitevő kínai és indiai lakosság csak a globális szeméttermelés 27 százalékát hozta össze. Az ábrán a kék oszlop az adott ország globális népességhez viszonyított népességszámát mutatja, a piros oszlop pedig a globális szeméttermeléshez viszonyított szeméttermelését.

A cég egy újrahasznosítási indexet is összeállított , ennek nagyságát az országokra jellemző újrahasznosítási arány mellett például az is meghatározza, hogy a kormányok mennyire tartják be az újrahasznosításra és szemétgazdálkodásra vonatkozó nemzetközi szerződéseket. 

Az index alapján készített listán az látszik, hogy alapesetben a gazdagabb országok jobbak újrahasznosításban, kivétel ez alól az Egyesült Államok, amely csak az összes szemetének 35 százalékát hasznosítja újra, miközben az ebből a szempontból világelsőnek számító Németországban 68 százalék az arány. A tanulmány ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy még a legjobban teljesítő országoknak is lenne hova fejlődnie, ugyanis például a lista hetedik helyén végző Egyesült Királyságban csak 44 százalék az újrahasznosítási arány, és az elmúlt évtizedben nem történt ezen a területen nagy előrelépés.

A tanulmány szerzői szerint az USA gazdagságához képesti lemaradását a politikai akarat hiánya, és az ebből következő elmaradó infrastrukturális beruházások magyarázzák. Ez pedig a közeljövőben komoly problémát okozhat, ugyanis Kína és számos fejlődő ország kezdett importtilalmat alkalmazni arra a szemétre, amit eddig többek között elég nagy részt az USA exportált ezekbe az országokba. Kína, Thaiföld, Vietnám és Malajzia egytől egyig betiltotta a szilárd hulladék importját, vagy a közeljövőben tervezik többek között a műanyag hulladék behozatalának illegálissá tételét.

Az elmúlt időszakban a fejlett és fejlődő országok közötti, szemétszállítmányokhoz köthető konfliktusok is megszaporodtak. Májusban a Fülöp-szigetek elnöke, Rodrigo Duterte egész konkrétan háborúval fenyegette meg Kanadát, miután az észak-amerikai ország nem akart befogadni 69 konténernyi Délkelet-Ázsiából visszaküldött szemetet, amiről kiderült, hogy hibásan minősítették újrahasznosítható műanyagnak. Kanada végül beadta a derekát, és az első adag hulladék már meg is érkezett Vancouverbe. Május végén Malajzia is úgy döntött, hogy visszaküld 3300 tonna műanyag hulladékot az USA-ba, az Egyesült Királyságba, Kanadába és Ausztráliába, június elején pedig Indonézia döntött 49 konténernyi hulladék visszaküldéséről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ amerikai egyesült államok Kína szemét újrahasznosítás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.