Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 6. 13:18 Világ

Fegyvertelen a jövő hadihajója, mert túl drága hozzá a lőszer

Forradalmian új tervezésű hadihajót sohasem volt egyszerű építeni, de az amerikai haditengerészet új, lopakodó képességekkel felvértezett rombolójának története ebben a ligában is extrémnek számít. Ha minden jól megy, szeptemberben már hivatalosan is átadják a Zumwalt névre keresztelt hajót – öt év késéssel, tíz évvel az építés megkezdése után.

De ez sem azt jelenti, hogy onnantól kezdve már bevethető, 2021 ősze előtt még a korlátozott harcképességet sem éri majd el a romboló. Pedig 2016 decembere óta már a San Diegó-i haditengerészeti kikötőben van, és elvégeztek rajta egy sor mechanikai és elektronikai tesztet. A fegyverrendszere azonban még távolról sincs kész.

Sőt, a problémák bizonyos szempontból még csak itt kezdődnek. Az eredeti koncepció szerint 32 darab Zumwalt-osztályú*Az egyforma hajókból álló sorozatokat mindig az elsőről nevezik el. romboló épült volna, amelyek fő feladatkörükben a klasszikus csatahajókhoz hasonlóan nagy tűzerővel támogatták volna a partraszálló csapatokat. Konkrétan egy 155 milliméteres kaliberű, 115 kilométer hatótávolságú ikerlöveg végezte volna ezt a feladatot.

Mindez azonban a sorozatos határidő- és költségtúllépések miatt alaposan megváltozott. A darabszámot háromra csökkentették, a feladatkör pedig más hajók elleni harcra módosult. Ehhez viszont nagy hatótávolságú rakétafegyverzet dukál, amelyet még nem választottak ki. Ettől függetlenül elvileg a félmilliárd dollárba kerülő ikerlövegek is megmaradnak, de a Zumwalt átadásakor nem lesznek használhatók.

A hozzájuk tervezett lövedék ugyanis túl drága lenne.

Darabja jelenlegi számítások szerint 566 ezer dollár (mintegy 160 millió forint), ezért lemondtak a használatáról. „A megfelelő és megfizethető lőszer kiválasztása folyamatban van” – írta a haditengerészet szóvivője a Bloombergnek.

Ezek alapján már sejthető, hogy maga a hajó sem olcsó. Jelen állás szerint a Zumwalt 7,8 milliárd dollárba kerül, de a sorozatos költségtúllépések miatt inkább az lenne meglepő, ha ez ennyi is maradna. A három hajó együtt elvileg 13,2 milliárdot emészt fel, a kutatás-fejlesztési költségeket is magában foglaló teljes program pedig 23 milliárdot.

A haditengerészet persze védi a mundér becsületét, és állítja, hogy minden nehézség ellenére a hajó képes lesz akár csatákat is eldönteni. Ez egyebek mellett attól függ, hogy szolgálatba állítása idején is olyan nehezen észlelhető lesz-e a radarok számára, mint a tervezésekor. Erre szolgál ugyanis a szokatlan, nagyrészt sík felületekből álló, futurisztikus kialakítása. A 183 méter hosszú, legszélesebb pontján közel 25 méteres és 15 ezer tonna vízkiszorítású romboló radarkeresztmetszete állítólag mindössze akkora, mint egy halászbárkáé.

A haditengerészet a Zumwalt-programmal mindenesetre nem győzte meg sem a döntéshozókat, sem a közvéleményt, hogy jól bánik az adófizetői pénzekkel, és képes észszerű költségek mellett megvalósítani tervét, amely szerint 2034-re 355 hajósra bővíti az amerikai flottát a jelenlegi 289-ről. Főleg azzal együtt, hogy az új repülőgép-hordozókkal sem haladnak a tervek szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyelőre használhatatlan a valaha megépített legdrágább hadihajó13 milliárd dollárba került az amerikai Ford repülőgép-hordozó, de átadása után másfél évvel több nélkülözhetetlen rendszer még mindig nem működik rajta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fegyverzet haditengerészet költségtúllépés romboló Zumwalt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Gajda Mihály
2025. március 25. 17:13 Világ

Nem lenne gond az energiaárakkal, ha akadálytalanul jönne Közép-Ázsia olaja és gáza

Az Oroszországot elkerülő vezetékeket nagyjából 30 éve kezdték el kiépíteni, a nyugati kapuként szolgáló Azerbajdzsánban a magyar tőke is megjelent.

Fontos

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.