Nagyratörő tervekkel állt elő Spanyolország, 2050-ig a villamosenergia-ellátását teljes mértékben megújuló forrásokból fedezné és ez után nemsokkal teljesen széntelenítené is a gazdaságot – írja a Guardian.
Amennyiben ezt sikerülne megvalósítani, az évszázad közepére az üvegházhatású gázok kibocsátása 90 százalékkal csökkenne 1990-es képest. A cél elérése érdekében a szociáldemokrata kormány legalább 3000 megawattnyi szél és napenergia kapacitást építene ki évente a következő 10 évben.
A fosszilis üzemanyag és a szénhidrogén-kitermeléshez, illetve frakcionáláshoz szükséges új engedélyek kiadását betiltanák, és az állami költségvetés ötödét a klímaváltozás enyhítésére tennék félre. Az éghajlatváltozás csillapítására szánt tartalékok arányát pedig 2025-től tovább növelnék.
A spanyol törvénytervezet egy kiváló példája a párizsi klímamegállapodásnak – mondta Christiana Figueres, az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének (UNFCCC) korábbi ügyvezető titkára.
A tervek szerint „igazságos átmeneti” szerződéseket fognak kötni, amelyek ugyan a legtöbb spanyol szénbányát bezárnák, ám cserébe korai nyugdíjbameneteli lehetőséget, illetve átképzéseket biztosítanának az érintett dolgozóknak.
A kormány már korábban visszavonta a vitatott „napadót”, amely eddig megakadályozta, hogy a Spanyolországban növekedésnek induljon a megújulóenergia-szektor. Emellett az új törvény alapján 2030-ig 35 százalékra növelnék a zöldenergia arányát.
Az energiahatékonyság a következő 11 évben 35 százalékkal javulna az intézkedéseknek köszönhetően, és a kormányzati, illetve állami hatóságok ezentúl csak olyan ingatlanokat bérelhetnének majd, amelyeknek közel nulla az energiafogyasztása.
Laurence Tubiana, a European Climate Foundation vezérigazgatója szerint, aki a párizsi klímaegyezmény létrehozásában is részt vett, a megállapodás úttörő és inspiráló. Szerinte a szénsemlegessé válás célkitűzésével a spanyol kormány megmutatja a világnak, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem véresen komoly.
A probléma csak azzal lehet, hogy a jelenlegi kormány hatalma törékeny. Mivel csak a parlamenti mandátumok negyedével rendelkeznek, a baloldali Podemos és a liberális Ciudadanos pártokon is nagyban múlik, hogy megszavazzák-e a példamutató törvényjavaslatot.
A javaslatban nem részletezték, hogy mikortól szűnne meg teljesen a szén, illetve az atomenergia-termelés, míg a dízel, illetve benzinmotorral futó új autók gyártását 2040-ig tolnák ki.
Világ
Fontos