Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. november 15. 11:05 Világ

100 százalékban megújuló energiára váltana 2050-ig Spanyolország

Nagyratörő tervekkel állt elő Spanyolország, 2050-ig a villamosenergia-ellátását teljes mértékben megújuló forrásokból fedezné és ez után nemsokkal teljesen széntelenítené is a gazdaságot – írja a Guardian.

Amennyiben ezt sikerülne megvalósítani, az évszázad közepére az üvegházhatású gázok kibocsátása 90 százalékkal csökkenne 1990-es képest. A cél elérése érdekében a szociáldemokrata kormány legalább 3000 megawattnyi szél és napenergia kapacitást építene ki évente a következő 10 évben.

A fosszilis üzemanyag és a szénhidrogén-kitermeléshez, illetve frakcionáláshoz szükséges új engedélyek kiadását betiltanák, és az állami költségvetés ötödét a klímaváltozás enyhítésére tennék félre. Az éghajlatváltozás csillapítására szánt tartalékok arányát pedig 2025-től tovább növelnék.

A spanyol törvénytervezet egy kiváló példája a párizsi klímamegállapodásnak – mondta Christiana Figueres, az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének (UNFCCC) korábbi ügyvezető titkára.

A tervek szerint „igazságos átmeneti” szerződéseket fognak kötni, amelyek ugyan a legtöbb spanyol szénbányát bezárnák, ám cserébe korai nyugdíjbameneteli lehetőséget, illetve átképzéseket biztosítanának az érintett dolgozóknak.

A kormány már korábban visszavonta a vitatott „napadót”, amely eddig megakadályozta, hogy a Spanyolországban növekedésnek induljon a megújulóenergia-szektor. Emellett az új törvény alapján 2030-ig 35 százalékra növelnék a zöldenergia arányát.

Az energiahatékonyság a következő 11 évben 35 százalékkal javulna az intézkedéseknek köszönhetően, és a kormányzati, illetve állami hatóságok ezentúl csak olyan ingatlanokat bérelhetnének majd, amelyeknek közel nulla az energiafogyasztása.

Laurence Tubiana, a European Climate Foundation vezérigazgatója szerint, aki a párizsi klímaegyezmény létrehozásában is részt vett, a megállapodás úttörő és inspiráló. Szerinte a szénsemlegessé válás célkitűzésével a spanyol kormány megmutatja a világnak, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem véresen komoly.

A probléma csak azzal lehet, hogy a jelenlegi kormány hatalma törékeny. Mivel csak a parlamenti mandátumok negyedével rendelkeznek, a baloldali Podemos és a liberális Ciudadanos pártokon is nagyban múlik, hogy megszavazzák-e a példamutató törvényjavaslatot.

A javaslatban nem részletezték, hogy mikortól szűnne meg teljesen a szén, illetve az atomenergia-termelés, míg a dízel, illetve benzinmotorral futó új autók gyártását 2040-ig tolnák ki.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ energetika energia Spanyolország zöld energia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.