Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 27. 10:37 Világ

Egy kis kapitalizmus segíti a kommunista diktatúra túlélését

Észak-Koreában az állam ugyan rátelepszik az élet szinte összes színterére, a piacok működését azonban legalábbis eltűri, mert jelentős bevétele származik a tevékenységükből. Egy washingtoni és egy szöuli kutatóintézet közös tanulmánya szerint hivatalos jóváhagyással 436 piac működik, amelyekből adók és bérleti díjak formájában közel 57 millió dollárnak (mintegy 16 milliárd forint) megfelelő hasznot húz az állam.

Az első piacok még 2002-ben jelentek meg a kínai–észak-koreai határ mentén, majd felgyorsult a fejlődésük Kim Dzsongun 2011-es hatalomra kerülése után, az új diktátor ugyanis óvatos gazdasági reformokkal kezdett kísérletezni – idézi fel cikkében a Quartz.

Ennek megfelelően volt időszak, amikor a piacok spontán fejlődtek, mert egyre többen igyekeztek némi mellékjövedelemre szert téve javítani saját maguk és családjuk túlélési esélyeit. Máskor az állam bátorította a piacozást, hogy így enyhítsen valamelyest a szociális feszültségeken. Ha viszont a vezetés úgy ítélte meg, hogy kezd kicsúszni a kezéből az ellenőrzés, akkor korlátozta a tevékenységet.

Tavaly a dél-koreai hírszerző szolgálat vezetője azt mondta, hogy északon a lakosság 40 százaléka végez valamilyen magángazdasági tevékenységet. A mostani tanulmányban a szerzők által elért 36 észak-koreaiból 26-an azt mondták, hogy lényegében a teljes jövedelmük a piacozásból származik.

Mostanában valószínűleg az állam nem keménykedik annyira, hiszen a jelentősen szigorított nemzetközi szankciók miatt erősen visszaestek Észak-Korea külkereskedelmi bevételei. A dél-koreai jegybank szerint emiatt tavaly vissza is esett Észak-Korea gazdasága. Vagyis a phenjani költségvetés most aligha nélkülözheti a piacok által biztosított bevételeket.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉszak-Koreában titokban már pont virágzásnak indult volna a kapitalizmus, amikor beért az atomprogramSzabályok nélküli, félillegális gazdaság jött létre rövid idő alatt. Valószínűleg innen volt pénze Kim Dzsongun rezsimjének az atomfegyverekre, de most a vállalkozókon csattanhat az ostor.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ észak-korea kim dzsongun kommunizmus piac szankciók Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.