Thaiföldön a nyár az esős évszak, amikor Bangkokra és a többi városra is rengeteg csapadék zúdul. Az utóbbi években olyannyira sok eső esett, hogy a víz teljes utcákat, otthonokat árasztott el és túlterhelte a csatornarendszereket is. De nem elég, hogy kezelhetetlenül sok eső esik, Bangkok még süllyed is, évente több mint egy centimétert. Becslések szerint 2030-ig a város tengerszint alá kerülhet – írja a Business Insider.
A városvezetés és néhány helyi szervezet több projektbe is belevágott annak érdekében, hogy a jövőben ne árassza el a lezúduló csapadék a várost. Ennek keretében felvázoltak egy elég kiterjedt vízgazdálkodási tervet, aminek az egyik legfontosabb eleme a Chulalongkorn University Centenary Park.
A CU park egy 4,5 hektáros zöldterület, ami akár 3800 köbméter esővizet is képes tárolni. Az esőnyelő parkot Bangkok központi részének közelében építették fel tavaly egy 700 millió dollárt érő földterületre. A felszín egyik fele lejtős, így tudja a csapadékot egy gigantikus konténerbe irányítani. A park teljes felületét úgy alakították ki, hogy a víz végig kiépített úton halad és végül egy víztározóba folyik a park alatt. Az egész rendszer egyébként szűrőrendszerként is működik, kivonja az esővízből a mérgező anyagokat.
Komoly esőzések esetén a víztározó tó közel kétszeresére tud nőni úgy, hogy a park területére is kiterjed. Emellett a park peremén is olyan esőkertet alakítottak ki, amely elnyeli a vizet, hogy megóvja a környező utakat az áradástól.
A 20 milliós Bangkok persze továbbra is süllyedni fog és áradásokkal küzdhet, azonban a CU park és az ehhez hasonló projektek nagyban segíthetik a várost, hogy ellenállóbb legyen. Ez a turizmus szempontjából is lényeges, amely az ország nagyon fontos bevételi forrása. A Mastercard legutóbbi felmérése szerint a világ összes városa közül 2016-ban – Londont és Párizst megelőzve – Bangkok volt a legnépszerűbb, 19,4 millió látogatóval.
Világ
Fontos