Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 19. 13:02 Világ

Az atomerőműveket sem kíméli a skandináviai hőhullám

A mostani észak-európai hőhullám ismét megmutatja, a globális klímaváltozás nem csupán arról szól, hogy melegebb lesz nyáron és nőni fog a tengerszint. Az idei nyáron Finnországban, Norvégiában és Svédországban szokatlanul nagy a hőség, az időszakra jellemző 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletnél több mint 10 fokkal volt melegebb az elmúlt napokban.

Több régióban soha nem mértek még olyan meleget, mint a mostani hőhullám során. A norvégiai Trondheimben 32 fok volt, és az Északi-sarkkörnél is közel ennyit mértek. A hőség ráadásul régóta tart, Svédországban a mostani volt a legmelegebb május, mióta 150 évvel ezelőtt elkezdték a méréseket.

Ráadásul nagyon kevés csapadék esett tavasz óta, július első két hete még soha nem volt ilyen száraz Észak-Európában, mióta mérnek. Svédország modern kori történelmének legnagyobb erdőtüzeivel néz szembe, több mint 40 helyen égnek az erdejei.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKis ország vagyunk, kétszer meg kellene gondolnunk, hogy atomerőművet akarunk-e építeniFinnországban is nagy viták mennek arról, hogy érdemes-e beengedni az országba az orosz kormány egy szervét (a Roszatomot). És ők is túl magas áramárakkal számoltak, amikor kitalálták az új atomerőművet.

A hőségnek a finnországi energiaellátásra is komoly hatása van. A Bloomberg szerint az ország négy atomreaktorából kettőt is váratlanul le kellett állítani különböző meghibásodások miatt. Az országban két atomerőmű működik, jelenleg a harmadikat építik.

Finnország energiaellátásának 30 százalékát biztosítja a négy reaktor. A helyzet kezelésére tartalék erőműveket helyeznek működésbe, de így is készülnek arra a hatóságok, hogy energiahiány léphet életbe. A Bloomberg szerint a leállt atomreaktorok vasárnapig állhatnak ismét működésbe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomerőmű finnország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?