Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. január 16. 16:12 Világ

Hamisított adatok azt sejtetik, hogy Kína épp túl van egy válságon

A kínai gazdaság hivatalos adatait évek óta gyanakvással figyelik a szakértők. Ennek az a központi kormányzat által is évek óta elismert jelenség az alapja, hogy a különböző tartományok jellemzően felfelé kozmetikázzák a gazdasági mutatóikat. Az adatok felpumpálására az az egyszerű magyarázat, hogy a helyi hivatalnokok karrierkilátásai nagyban összefüggenek a gazdaság teljesítményével, így komoly csábítását jelent számukra a mutatók meghamisítása.

A központi statisztikai hivatal a jelenség ismeretében korrigálja a beérkező adatokat, a finomítások viszont elrejtik a kínai gazdaság ingadozásait. A hivatalos számok alapján tényleges ciklusok nem domborodnak ki, az elmúlt öt évben például a GDP növekedése egyszer sem tért el fél százaléknál többel két egymást követő évben. A közelmúltban viszont több északi tartomány is olyan mértékű adathamisítást ismert el, amely alapján a Financial Times szerint lényegében rejtve maradt egy komolyabb gazdasági megtorpanás Észak-Kínában.

Három tartomány még 2016-ban ismerte el, hogy csalt az adatokkal. Elsőként az Észak-Koreával határos, tengerparti Liaoning, amely ráadásul nem csak egy évben, hanem 2012 és 2016 között igazított ki adatokat. A másik kettő Tiencsin (Tianjin), Észak-Kína legnagyobb kikötővárosa, illetve Belső-Mongólia azt ismerte el, hogy 2016-ban kozmetikázták ki a gazdasági mutatóikat.

 

Kína északi része függ leginkább a hagyományos energiahordozóktól és a bányászattól. Például Belső-Mongólia GDP-jének több mint 30 százaléka bányászatból és fémiparból származik. Kína azonban 2012 óta nem hozza nyilvánosságra ezeknek a szektoroknak a GDP-arányos mutatóit, pont azóta, hogy a nyersanyagok világpiaci árai csökkenésnek indultak, korlátozva ezzel az északi tartományok fejlődését.

A Financial Times szerint például a hamisított adatok miatt 2016-ban a hivatalosan öt százalék körüli bővülés helyett akár 13 százalékos gazdasági visszaesés is lehetett Belső-Mongóliában. Persze csak akkor, ha az előző évi adatot hitelesnek tekintjük. A lap szerint így valószínű, hogy Belső-Mongóliában sem csak a 2016-os adatokkal csaltak.

Míg a hivatalos adatokból tehát nem igazán látszik jelentős változás a kínai gazdaság teljesítményében, a Financial Times szerint a nyersanyagárakon túl is több mutató jelzi, hogy egy kisebb megtorpanásból lábal ki éppen a kínai gazdaság. Ez összefügghet azzal, hogy Kínában a hatóságok egy komolyabb hitelbuborékot próbáltak leereszteni az utóbbi években, a külső szemlélő számára nehezen felmérhető sikerrel.

Az egyik további mutató, ami szerint 2014 és 2016 között stagnált a klímaváltozást előidéző károsanyag-kibocsátás az egész világot tekintve, amely azért tűnt reménykeltőnek, mert mindezt Kína hivatalosan számottevő, hat százalék körüli növekedése mellett teljesült. Tavaly viszont két év után újra nőni kezdett a károsanyag-kibocsátás – éppen akkor, amikor több piaci – tehát nem a kínai kormánytól származó – adat is azt támasztotta alá, hogy ismét felpörgött a kínai gazdaság (például emelkedett az import, erős céges beszámolók, nem mintha ezekkel nem trükköznének Kínában rutinszerűen).

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína kínai gazdaság Kínai Kommunista Párt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.