Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. szeptember 21. 04:48 Élet, Vállalat

A kukásautó helyett mi visszük vissza a palackokat, mégsem csökken a szemétdíj

Az elmúlt hónapokban – a MOHU-tól kapott tájékoztatás szerint – már 300 millió üveg-, műanyag- vagy fémpalackot vittek vissza a fogyasztók az üzletekbe, kétharmaduk PET-palack volt. Ez még csak a kezdet, a visszaváltási rendszernek ugyanis kulcsszerepet szánnak abban, hogy 2035-re 65 százalékra növekedjen az újrahasznosítás mértéke, amihez alapvető feltétel, hogy a visszaváltás aránya minden típusú hulladéknál nagyon magas legyen, a cél a 90 százalék elérése.

A visszaváltás indulása előtt, a laposra taposás és (jobb esetben) szelektív gyűjtés időszakában mindössze 32 százalék volt az összes beszedett hulladékon belül az újrahasznosítás aránya, jelenleg 34 százalékot mérnek a MOHU-nál.

A fentiek sok más mellett azt is jelentik, hogy a következő években a hulladék igen jelentős részét már nem a kukásautó fogja elvinni a háztartásokból, hanem maguk a fogyasztók. Első gondolatra adná magát az a logikus következtetési sor, hogy

  • ha a hagyományos módon elszállított szelektív és a kommunális hulladék mennyisége csökken (a szelektívbe tartozó palackok is gyakran kötnek ki a kommunális gyűjtőkben),
  • akkor csökken az ezzel kapcsolatos költség (még ha a palackokat a boltokból el is kell szállítani),
  • akkor viszont csökkenhetne a szemétszállítási díj is.

Csakhogy ez biztosan nem fog bekövetkezni, több okból sem.

A piaci valóság az, hogy továbbra is egyre több hulladékot termelünk, ez pedig részben ellensúlyozza, kioltja a visszaváltás miatti mennyiségi csökkenést.

Ráadásul ennek az egyre nagyobb mennyiségnek egyre nagyobb részét kellene majd a kommunális kukákból a szelektívekbe irányítani, a szelektíven beszedett hulladéknak pedig jóval nagyobb részét kellene újrahasznosítani. Ezek beruházások nélkül nem fognak menni, vagyis a költségek összességében egyáltalán nem csökkennek.

A 34 százalékos szelektív újrahasznosítási arány „tág teret hagy a fejlődésre”, még mindig ott tartunk, hogy a lakosságtól sok helyen azt várják, zsákokban gyűjtse külön a szelektív szemetet. A MOHU most azt mondja, tíz év alatt összesen egymillió, idén 200 ezer szelektív kukát fog kiosztani, hogy a rendezettebb körülmények nagyobb arányú elkülönítésre ösztönözzék a lakosságot.

Emellett fejleszteni kell többek között a hulladékudvarokat és meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy a beszedett PET-palackokból ismét palackok legyenek (ez ma még egyáltalán nem egyértelmű, mert az élelmiszeripari tisztasági követelményeket hozni kell, és erre nincs még kapacitás, ráadásul drágítja az alapanyagot a szűz műanyaghoz képest).

Ugyanakkor van egy sokkal súlyosabb, nem piaci, hanem tisztán politikai alapú érv is amellett, hogy a szemétdíj nem csökkenhet: a kőbe vésett rezsicsökkentés.

A MOHU a lakossági hulladék elszállítását az állam által megállapított, rezsicsökkentett hatósági áron vállalta. Ez gyakorlatilag egy évtizede nem emelkedett, miközben a szállítás költségét az infláció megdobta. Hasonlóval állunk szemben, mint ami az élelemiszerek vagy az üzemanyagok lakossági árstopjánál volt: a fogyasztói terhek befagyasztása veszteséges működéshez vezet (azt máshol kell érvényesíteni, amennyiben van erre lehetőség, vagyis szét kell szórni a gazdasági szereplők között).

Nagyon meglepő lenne, ha a tíz éve megállapított szemétdíj fedezné a mai költségeket, sőt azt még úgy állapították meg, hogy csak az elszállított kommunális kukák akkori térfogata és havi ürítési gyakorisága volt benne, a szelektív nem.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTarthatatlan a helyzet a palackvisszaváltó automatáknál, lépnek a boltokSok pénzbe fog kerülni, de elkezdik kiköltöztetni a visszaváltó automatákat az eladótérből, már amennyiben tudják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat hulladék Kuka mohu rezsicsökkentés szelektív hulladékgyűjtés szemétdíj szemétzállítás újrahasznosítás visszaváltás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.