Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. augusztus 30. 15:31 Vállalat, Világ

Mélyütés lenne Magyarországnak a Barátság leállítása, de Ukrajna is sokat veszthet

Frissítés 16.10: a 444 arról ír egy friss ukrán cikk alapján, hogy az ukrán elnöki tanácsadó máris módosította a szavait, és ez alapján 2029 végéig folyamatos maradhat a kőolaj áramlása a Barátság vezeték déli, hazánkat is kiszolgáló ágán.

Leáll a Barátság kőolajvezeték 2025 kezdetével, közölte egy interjúban Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója. Ha ez bekövetkezik, akkor csak a Horvátország felől érkező Adria csővezetéken importálhat olajat Magyarország.

Miért fontos ez? A Barátságon érkezik Magyarországra az orosz REB típusú olaj, a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítóit ennek feldolgozására építették ki. A cég megkezdte az üzemek átállítását a tenger felőli szállítmányok finomítására, ám ezek a beruházások csak 2026 végére lesznek készen az eddigi tervek szerint.

  • A tengeren sem érkezhet orosz olaj, az azzal szembeni uniós embargó alóli kivétel csak a szárazföldi vezetékes szállításokra vonatkozik Csehország, Magyarország és Szlovákia esetében. Tengeri importra Bulgáriának és Horvátországnak van lehetősége. Csehország már az idén leválhat az orosz nyersolajról, így a döntés a magyar és a szlovák ellátást fenyegeti.

Igen, de: a lépés Ukrajna részéről is áldozatot jelent. Az orosz energiahordozók tranzitja amellett, hogy jelentős bevételi forrás az ország számára – a Barátság vezeték forgalma révén ez 180 millió dollár lehetett 2022-ben a Washington Post szerint –, egy kis Oroszországgal szembeni befolyásra is lehetőséget adott, és némileg korlátozhatta a támadások kiterjedését.

  • Ukrajna európai támogatóinak ellátásbiztonsága is szempont lehetett a vezeték eddigi működtetésében, amit a háború kezdete óta vita övez az országban. A Barátság felrobbantását is fontolóra vette már Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, ami az oroszbarát magyar külpolitika miatt merülhetett fel az amerikai lap szerint.

Reakció: „a Mol ebben a témában nem kapott semmilyen jelzést, holott ha lenne változás, elsőként tájékoztatnának minket. Az ukrán féllel továbbra is meglévő és jó üzleti kapcsolatunk van, valamint a szállítások is folyamatosak” – közölte a magyar olajtársaság.

Alulnézet: Magyarország felől jelentős áram- és üzemanyagexport zajlik Ukrajna irányába, ennek esetleges korlátozása már a Lukoil olajszállításának kijevi megtiltásakor is felmerült, ám a kormány azt is hozzátette, hogy nem játssza ki ezt a kártyát. Ukrajnának Németország és főleg Lengyelország fontosabb kereskedelmi partnere, mint Magyarország.

Mi várható? 5-10 százalékos, akár 50 forintos áremelkedés bekövetkezhet a benzinkutakon Pletser Tamás olaj- és gázipari elemző Portfolionak adott becslése szerint, de az ellátás biztonságával a szabadpiaci viszonyok közepette nem lesz gond. A kormány ugyanakkor kénytelen lehet lemondani a régiós átlaghoz kötött üzemanyagárakról, és a Moltól beszedett különadóktól is eleshet.

  • Csökkentett kapacitáson működhet tovább a Mol két finomítója az új helyzetben, amelyek a magyar és a szlovák kereslet nyolcvan százalékát fedezhetik majd. A maradék húsz százalék importja is extra költségekkel jár majd a drágább termékvásárlás és logisztika miatt. A Mol részvények árfolyama a hírek következében esni kezdett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért van egyáltalán Lukoil-ügy, és ki lesz a haszonélvezője?Magyarország orosz energiafüggősége már nem létezik, amit látunk, az a kormány politikai figyelemelterelő művelete - írja szakértő szerzőnk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFontosak vagyunk Ukrajnának, de messze nem a legfontosabbakKInek fájna a magyar-ukrán kereskedelmi kapcsolatok lefagyása? Mindenkinek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ barátság kőolajvezeték benzinár Mol orosz olaj orosz-ukrán háború Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.