Egyszerre jelzi és tetézi a magyar könyves szakma gondjait az Anima csődje
Bezártak az Anima boltjai, és végrehajtási eljárás indult a cég ellen, ráadásul az egykori partnerek közül többen arról panaszkodtak, hogy már hónapok óta nem fizette ki őket a könyves nagykereskedő, derült ki a Forbes cikkéből. A csőd nemcsak az Animakönyv Kft., hanem a könyvkereskedelem egészének problémáira is rámutat.
Miért fontos ez? A magyar könyvkereskedelmet évtizedek óta koncentrált működés jellemzi, vagyis a forgalom döntő részén néhány szereplő osztozik – újabban alapvetően már csak a Libri és a Líra számítanak meghatározó könyvterjesztőnek, most az Animakönyv dőlt be, 2017-ben az Alexandra csődje rengette meg az ágazatot.
A bizományosi értékesítés miatt a kiadókat is mélyen érinti a csőd, ugyanis jellemzően ők a könyveket bizományba adják a kereskedőknek, akiktől az átvett, majd eladott könyvek után kapják meg a pénzüket. Ha késnek a kereskedők a kifizetésekkel, vagy egyáltalán nem képesek rá, akkor a kisebb tartalékokkal rendelkező kiadók is csődközelbe kerülhetnek.
Számokban: az Animakönyv Kft. tavalyi eredménykimutatása még nem érhető el, a megelőző két évben nagyságrendileg 1,1 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 15-34 millió forintos adózott eredményt ért el, tehát a nettó profithányad 1-4 százalékos volt. Ennél jövedelmezőbben működik a Libri, és hasonlóan teljesít a Líra.
A Libri-Bookline Zrt. tavaly és tavalyelőtt 31-33 milliárdos forgalmat bonyolított, adózott eredménye 1,7-2,3 milliárd forint volt, így 5-8 százalékos profithányad adódik a konszolidált beszámolóban közzétett adatok szerint. A céget egy éve vette át a Mathias Corvinus Collegium, a Libri és Bookline közötti fúzió 2013-ban történt meg.
A cégcsoporton belül a kereskedelemmel a Libri Könyvkereskedelmi Kft. foglalkozik, aminek az elmúlt két évben 26-28 milliárdos nettó árbevétele és 0,9-1,4 milliárdos adózott eredménye volt, ami 3-5 százalékos nettó profithányadot jelent.
A Líra Könyv Zrt. 10-11 milliárd forintos nettó árbevételéhez képest elért 253-340 milliós adózott eredménye már csak 2-3 százalékos profithányadot tesz ki. A céget a gyermekvédelminek nevezett törvény megsértése miatt súlyosabb büntetések érik, mint a Librit, tulajdonosa a Tárki-alapító Kolosi Tamás.
Mit mondanak ők? Az Animakönyvnek már a hármas metró felújítása is betett, ugyanis kiterjedt bolthálózatot működtetett a metró aluljáróiban, mondta el a Forbesnak a cég ügyvezetője, Milus Péter. Ezt követték a covid-járvány és az infláció okozta válságok, amit tetőzött egy szerencsétlenül alakult változás a cég raktárbérletében.
A gyenge gazdasági növekedés, a forintgyengülés, a hazai elbocsátásokról és az európai autóipar válságáról szóló hírek mind hozzájárulhatnak a borúlátáshoz.