Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. június 3. 09:48 Adat, Vállalat

Kellett még néhány állami milliárd a Vodafone-nak

Több mint 13 milliárd forint tagi kölcsönt nyújtottak tavaly a Vodafone Magyarország Zrt.-nek a távközlési vállalat új tulajdonosai. A vállalat, amit 2023 elején szerzett meg az állam és a kormányközeli 4iG, az év végére így már közel 21 milliárddal tartozott részvényeseinek.

Mi történt? Lezárta első olyan tört üzleti évét a Vodafone Magyarország, amikor már nem a névadó brit távközlési óriás volt a vállalat tulajdonosa. A cég csak az előző kilenc hónap eredményeiről számolt be, a felvásárlás után ugyanis az üzleti év kezdetét és végét is megváltoztatták. A korábban márciustól márciusig tartó elszámolás helyett már a naptári évet követik.

  • A vállalat üzleti teljesítményében a tulajdonosváltás nem hozott komoly törést. Időarányosan növekedni is tudott a Vodafone tavaly, sőt még osztalékot is fizet a társaság: az új részvényesek a teljes profitot kiveszik a vállalatból.

Háttér: a kormányközeli 4iG leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. és az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 2023 elején vásárolta meg a brit Vodafone magyar leányvállalatát. A vevők 660 milliárd forintot fizettek a cégért.

  • A vételár már akkor is kifejezetten soknak tűnt. Az anyacég ennél sokkal alacsonyabb értéken tartotta nyilván a magyar leányt könyveiben, de jövedelmezőség alapján is erősen túlárazott volt a tranzakció.
  • A vételár a Vodafone felvásárlása előtti üzleti évben elért EBITDA-jának 7,1-szeresét tette ki. Ez az a nyereségmutató*adófizetés, adósságtörlesztés és amortizáció előtti eredmény, amit a cégek értékeléséhez leggyakrabban használnak. A régiós távközlési vállalatok piaci értéke azonban jellemzően ennek a nyereségmutatónak csak a négyszerese körül volt az akvizíció előtt. A magyar vevők ennek közel dupláját fizették.
  • Alig pár hónappal az akvizíció után ismét átalakultak a tulajdonosi viszonyok. Versenyjogi okok miatt a 4iG elcserélte a Yettelben meglévő 25 százalékos részesedését a Vodafone 19,5 százalékára. Így a Yettel negyede a Corvinus Zrt.-hez került, míg a 4iG részesedése 70 százalék fölé nőtt a Vodafone-ban.

Számokban: az ilyen váltások nem feltétlenül zajlanak zökkenőmentesen, de a Vodafone 2023-as tört éve üzleti szempontból nem volt kiugróan gyenge. Sőt időarányosan még növekedni is tudott a vállalat.

  • A cég teljes forgalma az április és december közötti 9 hónapban meghaladta a 240 milliárd forintot. A cég forgalmi díjakból 108,5, havidíjakból 69, készülékeladásból 29 milliárd forintot szedett össze. A növekvéshez persze hozzájárult a masszív, inflációt követő áremelés, de a beszámoló szerint az ügyfélszám is emelkedett.
  • A profit ugyanakkor már korántsem nevezhető kiugrónak. Bár az előző három évhez képest már az is előrelépés, hogy nyereséges lett a cég, ám a szűk 1,4 milliárd forintnak a tízszeresét is tudta jobb években a Vodafone. Ráadásul a sokat emlegetett EBITDA sem lett érdemben jobb, mint a felvásárlás előtti évben*időarányosan.
  • A tulajdonosok jelentős összegű kölcsönt is adtak tavaly a vállalatnak. A 4iG már 2023 elején 7,8 milliárd forintot utalt ilyen formában. Ennek az összegnek a szűk harmadát később magára vállalta az állami Corvinus Zrt. Ezt követően pedig további 13 milliárd forintnyi tagi kölcsönt kapott a cég, amely így év végén már közel 21 milliárddal tartozott tulajdonosainak.

Miért fontos ez? Szombaton a Partizánnak adott interjújában Magyar Péter, a Tisza párt alelnöke is beszélt a Vodafone tavalyi felvásárlásáról. A politikus azt mondta, hogy amikor rákérdezett, üzletileg megéri-e a tranzakció, akkor Rogán Antal propagandaminiszter azt válaszolta: „az üzlet nem érdekli, az adatok érdeklik, és hogy eljussanak az emberekhez”.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarországon drágulnak legjobban a telefonszámlák, miután az állam elkezdte uralni a piacotÖsszességében ebben is sikerült elérni az uniós vezető pozíciót.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlcsóbb lett a Vodafone, így vajon már megéri?Bár a Vodafone többségi tulajdonosa a kormányközeli 4iG lesz, lényegében a teljes vételárat az állam finanszírozza. A versenyhivatalnak is lenne mit vizsgálnia, de nem teszi.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs értelme a magyar Vodafone-t felvásárolni, ha csak a számokat nézzükBiztos, hogy sok mindent nem látunk a NER szándékaiból, mert pusztán üzleti alapon ez így nem áll meg, legalábbis az elérhető legfrissebb számok alapján.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat 4iG Magyar Péter Rogán Antal Vodafone Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. október 25. 05:30 Adat, Közélet

60 százalékkal kerül többe a korábban árstopos tej, és nincs még vége a drágulásnak

A mesterségesen alacsony árú tejről gyorsan visszaálltak a vásárlók a tényleg olcsóbbra, de hamarosan újabb drágulási hullám jöhet.

Jandó Zoltán
2024. október 24. 09:36 Adat, Pénz

Egymilliárdos árengedménnyel kínálja tihanyi ingatlanját az állam

Több mint egymilliárd forinttal csökkentette a kikiáltási árát az MNV annak a tihanyi ingatlannak, amelyet két hete sikertelenül próbált meg eladni.

Torontáli Zoltán
2024. október 22. 16:14 Adat, Pénz

Nem lassulhat sokat az idei gyors béremelkedés, hogy időre meglegyen az egymilliós átlag

Orbán Viktorral szemben Nagy Márton csak 2028-ra ígéri a bűvös szám elérését, ám még így sem lesz könnyű ennek fedezetét kitermelniük a cégeknek.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. október 24. 06:01 Világ

Akkor hozott Nobelt a nagy világmagyarázat, amikor már egyre többen kételkednek benne

Az idei díjazottak munkássága a magyar fejlődési modellel kapcsolatos viták szempontjából is érdekes, de bírálója is egyre több van.

Avatar
2024. október 23. 05:24 Pénz, Vállalat

Kamatmentes hitelt nyújtottak a gázfogyasztók az MVM-nek, akaratukon és tudtukon kívül

A gázártámogatási rendszer 2022-es változásához kapcsolódva módosították az átalánydíjas elszámolást, így több milliárd forint kamatmentes hitelhez jutottak.

Jandó Zoltán
2024. október 22. 11:52 Adat, Közélet

Akkor is nőne az Airbnb-adó Budapest belső kerületeiben, ha önálló városok lennének

Azokon a településeken emelkedik a rövidtávú lakáskiadás adója, ahol a vendégéjszakák száma meghaladja az évi kétmilliót. Ilyen város csak egy van Magyarországon: Budapest.