Több mint 13 milliárd forint tagi kölcsönt nyújtottak tavaly a Vodafone Magyarország Zrt.-nek a távközlési vállalat új tulajdonosai. A vállalat, amit 2023 elején szerzett meg az állam és a kormányközeli 4iG, az év végére így már közel 21 milliárddal tartozott részvényeseinek.
Mi történt? Lezárta első olyan tört üzleti évét a Vodafone Magyarország, amikor már nem a névadó brit távközlési óriás volt a vállalat tulajdonosa. A cég csak az előző kilenc hónap eredményeiről számolt be, a felvásárlás után ugyanis az üzleti év kezdetét és végét is megváltoztatták. A korábban márciustól márciusig tartó elszámolás helyett már a naptári évet követik.
A vállalat üzleti teljesítményében a tulajdonosváltás nem hozott komoly törést. Időarányosan növekedni is tudott a Vodafone tavaly, sőt még osztalékot is fizet a társaság: az új részvényesek a teljes profitot kiveszik a vállalatból.
Háttér: a kormányközeli 4iG leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. és az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 2023 elején vásárolta meg a brit Vodafone magyar leányvállalatát. A vevők 660 milliárd forintot fizettek a cégért.
A vételár már akkor is kifejezetten soknak tűnt. Az anyacég ennél sokkal alacsonyabb értéken tartotta nyilván a magyar leányt könyveiben, de jövedelmezőség alapján is erősen túlárazott volt a tranzakció.
A vételár a Vodafone felvásárlása előtti üzleti évben elért EBITDA-jának 7,1-szeresét tette ki. Ez az a nyereségmutató*adófizetés, adósságtörlesztés és amortizáció előtti eredmény, amit a cégek értékeléséhez leggyakrabban használnak. A régiós távközlési vállalatok piaci értéke azonban jellemzően ennek a nyereségmutatónak csak a négyszerese körül volt az akvizíció előtt. A magyar vevők ennek közel dupláját fizették.
Alig pár hónappal az akvizíció után ismét átalakultak a tulajdonosi viszonyok. Versenyjogi okok miatt a 4iG elcserélte a Yettelben meglévő 25 százalékos részesedését a Vodafone 19,5 százalékára. Így a Yettel negyede a Corvinus Zrt.-hez került, míg a 4iG részesedése 70 százalék fölé nőtt a Vodafone-ban.
Számokban: az ilyen váltások nem feltétlenül zajlanak zökkenőmentesen, de a Vodafone 2023-as tört éve üzleti szempontból nem volt kiugróan gyenge. Sőt időarányosan még növekedni is tudott a vállalat.
A cég teljes forgalma az április és december közötti 9 hónapban meghaladta a 240 milliárd forintot. A cég forgalmi díjakból 108,5, havidíjakból 69, készülékeladásból 29 milliárd forintot szedett össze. A növekvéshez persze hozzájárult a masszív, inflációt követő áremelés, de a beszámoló szerint az ügyfélszám is emelkedett.
A profit ugyanakkor már korántsem nevezhető kiugrónak. Bár az előző három évhez képest már az is előrelépés, hogy nyereséges lett a cég, ám a szűk 1,4 milliárd forintnak a tízszeresét is tudta jobb években a Vodafone. Ráadásul a sokat emlegetett EBITDA sem lett érdemben jobb, mint a felvásárlás előtti évben*időarányosan.
A tulajdonosok jelentős összegű kölcsönt is adtak tavaly a vállalatnak. A 4iG már 2023 elején 7,8 milliárd forintot utalt ilyen formában. Ennek az összegnek a szűk harmadát később magára vállalta az állami Corvinus Zrt. Ezt követően pedig további 13 milliárd forintnyi tagi kölcsönt kapott a cég, amely így év végén már közel 21 milliárddal tartozott tulajdonosainak.
Miért fontos ez? Szombaton a Partizánnak adott interjújában Magyar Péter, a Tisza párt alelnöke is beszélt a Vodafone tavalyi felvásárlásáról. A politikus azt mondta, hogy amikor rákérdezett, üzletileg megéri-e a tranzakció, akkor Rogán Antal propagandaminiszter azt válaszolta: „az üzlet nem érdekli, az adatok érdeklik, és hogy eljussanak az emberekhez”.
Az elmúlt évek inflációja miatt sok olyan vagyon elleni cselekmény csúszhat át a bűncselekmény kategóriába, amely korábban csak szabálysértés lett volna.
Miközben öt sztráda hozza az útdíjbevételek nagy részét, a kormány pénznyelőnek ígérkező gyorsforgalmi utakat építtet. Pedig már most is van elrettentő példa.