Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Magyarországon és a régióban is megugrott tavaly a cégek szenvedéséről árulkodó fizetésképtelenségi eljárások száma, és 2024-ben a javuló gazdasági kilátások ellenére még tovább folytatódhat a növekedésük.

Mi történt? Két és félszeresése nőtt a fizetésképtelenségi – azaz csőd- és felszámolási – eljárások száma Magyarországon tavaly 2022-höz képest, és szinte minden iparágban nőtt a felszámolási eljárások száma a Coface hitelbiztosító minden évben megjelenő, fizetésképtelenségi helyzetet bemutató elemzésének friss kiadása szerint.

Alulnézet: a tavalyi év eredményeihez hasonlóan továbbra is ugyanaz a hat szektor a legveszélyeztetettebb a felszámolási eljárások száma alapján.

  • A legtöbb ilyen eljárás az építőiparban, a vállalatoknak szolgáltatásokat nyújtó alágazatban, az autóiparban, a háztartásoknak szolgáltatásokat nyújtó alszektorban, a vegyes termékkörű kereskedelemben és a szállítmányozásban volt.

Számokban: az építőiparban 6073 felszámolási eljárás indult, szemben az egy évvel korábbi 2526-tal, ez adta ki az összes eljárás 30 százalékát. A vállalatoknak szolgáltatásokat nyújtó alágazatban 2807, az autóiparban pedig 1777 eljárás volt. Előbbi több mint a duplája a 2022-es 795 eljárásnak, utóbbi pedig csaknem háromszorosa (a 2022-es 795 eljárásnak).

Előzmények: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2021 októbere óta összesen hat olyan hónap volt, amikor a cégalapítások száma meghaladta az aktuálisan megszüntetett cégek számát.

Tágabb kontextus: főként inkább bizonytalanabbá váló gazdálkodásról számoltak be tavaly a cégek a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ).

  • Ugyanakkor Perlusz László, a szövetség főtitkára a G7-nek arról is beszélt, hogy a felszámolások számának növekedése a gazdasági ciklus természetes velejárója. (Tavaly 0,9 százalékkal csökkent éves alapon a nemzeti össztermék.)

Felülnézet: a közép- és kelet-európai régióban 2022-ről 2023-ra 38,6 százalékkal nőtt a fizetésképtelenségi  eljárások száma.

  • Kilenc országban növekedést (Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Románia) regisztráltak, és csak három országban volt csökkenés (Bulgária, Horvátország és Lettország).

Mi várható? Jarosław Jaworski, a Coface közép- és kelet-európai régiójának vezérigazgatója szerint 2024-ben a fizetésképtelenségek számának további növekedésére számítanak, bár az előző évinél alacsonyabb mértékben.

  • Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek folyamatos kihívásai jellemzik majd az évet a visszafogott nemzetközi kereslet miatt: ezek okozzák majd a legtöbb fejtörést a cégeknek 2024-ben, viszont a lakossági fogyasztás felfutása már az egész régióban elősegítheti a jobb gazdasági teljesítményt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy-két év is eltelhet, mire azt mondhatjuk, hogy kijöttünk ebből a válságbólÚjra nő a gazdaság, a reálbér és egyszámjegyű az infláció. Ennek örülhetünk, de annak nem, hogy a megélhetési válság ettől még nem ért véget: erről szól a Függő Változó új adása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzédítő tempóban nő a felszámolások száma, de nem ez a legriasztóbb a kkv-szektornakBár a kiugrás látványos, nem csak a nehezedő gazdasági helyzet a magyarázat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVészjósló adatok érkeznek a magyar cégbezárások számárólA kata szigorításán túl a gazdasági helyzet romlása miatt is nehéz helyzetbe kerültek a magyar cégek. A bedőlési hullám még a 2008-as válság idején sem volt ilyen látványos.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat cégek csőd felszámolás fizetésképtelenségi eljárások recesszió végelszámolás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.