Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. február 8. 13:04 Vállalat

Rendelettel hoznák helyzetbe a Magyar Postát a csomaglogisztikai piacon, de nem tiszta, pontosan hogyan

Helyzetbe hozná egy rendelettel a Magyar Postát a csomaglogisztikai piacon a kormány, de egyelőre még nem teljesen tiszta, hogy hogyan.

Mi történt? Egy március végén hatályossá váló, december végi rendeletmódosítás alapján minden Magyarországon működő webshopnak kötelező lesz lehetővé tenni, hogy az áruikat a Magyar Postán keresztül küldjék, ha a vevő ezt szeretné – írta a HVG.

  • A rendeletről a kormány és a Magyar Posta sem kommunikált, az érintetteket még a december 15-én kezdődő “társadalmi vita” keretében sem értesítették.

Tágabb kontextus: az érintett logisztikai cégek felháborodását a lap szerint az is szítja, hogy nem egyértelmű a rendelet alapján, hogy mit tesz kötelezővé a kormány. 

  • A lazább olvasat szerint a webshopoknak csak fel kell kínálniuk, hogy az árut a Posta csomagküldő cégével, az MPL-lel is kiküldik.
  • A szigorú olvasat szerint viszont minden magyarországi webshopnak le kellene szerződnie a Postával, és a házhoz szállítástól az automatás átvételig az MPL szolgáltatásainak teljes palettáját fel kéne kínálnia minden tranzakció esetén.

Felülnézet: mivel Magyarországon a csomaglogisztikai cégek piaci többszereplős és erősen versenyző, illetve a cégek gyakorlatilag mindenhova szállítanak, nehéz azzal érvelni, hogy a lakosság érdekében lenne szükség állami beavatkozásra. 

  • A szándék ezért vélhetően a Magyar Posta helyzetbe hozása a csomaglogisztikai piacon.

Alulnézet: nem egyértelmű, hogy a rendelet hogyan hatna a piaci erőviszonyokra. 

  • A saját fejlesztésű webshopot fenntartó kereskedőknek informatikai pluszmunkát jelentene a Posta felvétele a választható futárcégek sorába, a webshopjukat bérlő cégeknek viszont semmilyen pluszfeladata nem lenne.

Mi várható? Mivel az értelmezéstől függ, hogy a webshopok számára milyen kötelezettségeket jelent majd a rendelet, és a szabály életbe lépéséig már két hónap sincs hátra, a kormánynak muszáj lesz konkretizálnia a rendeletet, sőt, a helyzet tisztázásához további jogszabályalkotásra is szükség lehet.

  • Várható is kormányzati kommunikáció, a HVG értesülései szerint erre legkésőbb február végéig sor fog kerülni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Zalakerámia példája jól mutatja, hogyan próbálja a Fidesz kiszorítani a külföldi tulajdonosokat az építőipari alapanyaggyártásbólLázár János korábban nyíltan beszélt arról, hogy szeretné megváltoztatni az építésgazdaságnak az alapanyag részét is, hogy ott is minél több magyar legyen

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat csomagküldés logisztika Magyar Posta Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.