Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. január 26. 13:04 Vállalat

Extraprofitadó kivetésével könnyít a kormány a gyógyszergyárak helyzetén

Extraprofitadót vet ki a gyógyszergyártókra a kormány, méghozzá január elejéig tartó visszamenőleges hatállyal a csütörtök késő este kiadott Magyar Közlönyben közzétett rendelettel. Az új teher a 2022 karácsonya előtt az ágazatra kivetett, most mérsékelt különadó mellé érkezik, és beszámítható a globális minimumadóba.

Miért fontos ez? Lényegében az árbevétel képezte az adóalapot a gyógyszergyártók különadójának meghatározásakor, így veszteséges működés esetén is adófizetési kötelezettség keletkezett. 2024-től az unió területén ráadásul életbe lép a globális minimumadó, aminek célja, hogy a 750 millió eurós árbevételt elérő vállalatok tényleges adóterhe elérje a 15 százalékot.

  • A társasági jövedelemadó típusú terhekre vonatkozik a minimumadó, ugyanis a célja a társasági adóval kapcsolatos országok közötti verseny korlátozása. A tegnap bevezetett extraprofitadó alapja már hasonló az iparűzési adóhoz (levonhatók bizonyos költségek az árbevételből), így a globális minimumadó számításakor is figyelembe lehet venni.

Számokban: az árbevétel alapján fizetendő különadó adókulcsai 0,5-1 százalékponttal csökkennek a tegnap kiadott rendelet értelmében, az így kieső bevételt kompenzálja a kormány az új adónemmel. „A megoldással a költségvetés nem veszít bevételt, és a magyar gyógyszergyárak terhei sem növekednek” – áll a Pénzügyminisztérium közleményében.

Reakciók: „(…) az adóteher abszolút észszerűtlen és kontraproduktív. Mindenesetre nagyon bízom benne, hogy a globális minimumadó jelentette új kereteken belül nem fogunk már találkozni ilyen negatív iparpolitikai tendenciával” – mondta Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója novemberben az Inforádióban a különadóval kapcsolatban.

  • Nem jelent többletterhet az extraprofitadó a Richter működésére nézve a társaság közleménye szerint. Idén nagyjából 8 milliárd forint extraprofitadót fizethet a Richter, amit várhatóan nyereségadóként számol el, és beszámít a globális minimumadóba.
  • Kikezdte a Richter-részvények árfolyamát az extraprofitadó híre, de miután tisztázta a vállalat az új szabályok következményeit, felpattant az árfolyam.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEltűntek a nagy magyar sztorik a különadók miatt A különadók megléte miatt nagyon nehéz befektetői, elemzői vagy éppen alapkezelői szempontok alapján beértékelni egy céget.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat ágazati különadó extraprofitadó gyógyszercégek különadó Richter Richter Gedeon Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. január 22. 17:30 Közélet, Vállalat

Rákosrendező-gate: adásvételi szerződést kér Habonyéktól a bíróság

Nem jegyezte még be a cégbíróság Habony Árpád körének tulajdonszerzését annál a cégnél, amelynek elővásárlási joga van a mini-Dubaj területének egy részére.

Stubnya Bence
2025. január 22. 13:04 Vállalat

Magyarországon termelő akkugyártók rovására növelte piaci részesedését a CATL

A cég árbevétele először csökkent tavaly a megalapítása óta, de még így is nőtt a piaci részesedése az itthon termelő koreai versenytársaival szemben.

Stubnya Bence
2025. január 22. 06:04 Közélet, Vállalat

Dobbantó lett Magyarország sok vendégmunkásnak, a vietnámiak többsége lelépett

Az ukrán, a vietnámi és a Fülöp-szigeteki dolgozók is egyre inkább csak ugródeszkaként tekintettek Magyarországra, ezért is kellett lépnie a kormánynak.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Torontáli Zoltán
2025. január 22. 10:04 Adat, Élet

Csökkenni kezd a munkások és középvezetők közötti bérszakadék?

Gyorsabban nőtt tavaly a betanított munkások bére, mint a középvezetőké nem reprezentatív felmérések szerint, ami trendváltozásra utalhat.

Vámosi Ágoston
2025. január 21. 16:10 Világ

Olcsóbbak lehetnek a Kínából rendelt áruk a Vörös-tengeri válság végével

Húsz százalékkal csökkenhet az Európába tartó áruk szállítási költsége, ha érvényben marad a gázai tűzszünet, és a húszik valóban nem támadják a hajókat.