Az állam közelében köthet ki a piacát uraló Fundamenta
Tavasz vége óta eladó a Fundamenta lakás-takarékpénztár (ltp) a Telex értesülése szerint. A lehetséges felvásárlók között az OTP-t, az Erstét és a Mészáros Lőrinc-féle óriásbankot, az MBH-t említi az újság, a Telex szerint főleg az utóbbi két szereplő tűnik esélyesnek. A végleges ajánlatra a következő hetekben derülhet fény.
Miért fontos ez? A jórészt a németországi Bausparkasse Schwäbisch Hall AG – az ottani legnagyobb, közel százéves múltú lakástakarék-pénztár – többségi tulajdonában álló Fundamenta a háromszereplős magyar ltp-piac legrégebbi résztvevője. Noha az lakástakarék-rendszerrel a kormány 2018 őszén hirtelen leszámolt (ezt később bővebben kifejtjük), idén tavasszal mozgolódás indult az ágazatban, az OTP és az Erste is új termékekkel jelent meg.
Előzmények: a Fundamenta 1997-ben jelent meg Magyarországon, a fülbemászó reklámoktól kezdve a plüssrókákon keresztül a felmatricázott céges autók hadáig sok emlékezetes elemmel felépítve a márkáját. Ezzel egy időben az állam is elkezdte támogatni a lakossági ügyfeleknek, lakásszövetkezeteknek és társasházaknak nyújtott konstrukciót.
Húsz évvel később, mielőtt a kormány leállította volna az ltp-k támogatását, a Fundamenta stabilan vezette a piacot a mérlegfőösszeg – tehát a kiutalt hitelek, az intézményekben elhelyezett pénz és a saját tőke összege – alapján, kihívói ekkor az OTP és az Erste mellett az Aegon voltak.
2018 után a Fundamenta mérlegfőösszege lassuló ütemben nőtt, majd stagnálásába fordult. Az ltp-piac felforgatása után a Fundamenta új lakástakarékossági termékekkel jelent meg, amelyek révén jellemzően kevesebb szerződést kötött, de nagyobb megtakarításokkal. Állampapírok forgalmazását is megkezdte a vállalat, és új üzletágakat is indított.
Alulnézet: az öt éve megszüntetett konstrukcióban ha valaki lakás vagy ház vásárlására, felújítására szolgáló ltp-szerződést kötött, akkor az állam a megtakarításaira 30 százalékos, de legfeljebb évi 72 ezer forintos támogatást adott. Sokan rokonok, ismerősök bevonásával több szerződést is kötöttek a céljaik eléréséhez.
Azzal indokolta a támogatás megszüntetését a javaslatot a parlamentnek benyújtó Bánki Erik, hogy a „lakástakarék-program mára egy, az állam és az adófizetők számára költséges, de nem hatékony konstrukcióvá vált”.
Akár „medence vagy szauna” építésére is fel lehetett használni a támogatott megtakarítást a fideszes politikus akkori indoklása alapján, aki szerint a csok alkalmasabb eszköz az ingatlanvásárlások ösztönzésére, aminek esetében gyermekvállalás is szükséges az állami támogatás folyósításához.
Mi várható? A tranzakcióban potenciálisan érintett szereplőket péntek reggel megkerestük, de egyelőre egyikük sem kommentálta a felvásárlás lehetőségét. Mindenesetre a Telex szerint a felvásárlásra esélyes MBH és Erste is kapcsolódik a kormányzathoz, az ltp-piac emblematikus szereplője így közelebb kerülhet az államhoz:
az MBH közel felerészben Mészáros Lőrinchez köthető, továbbá a Matolcsy Ádám köréhez tartozó Száraz Istvánnak is 20 százalék fölötti érdekeltsége van a hitelintézetben (az MKB és a Takarékbank fúziójával létrejött óriásbank mérlegfőösszege 10600 milliárd forint). Az államnak 30,35 százalékos tulajdonrésze van a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-n keresztül.
Az Erste tulajdonszerkezetében 15 százalékkal van jelen a magyar állam, szintén a Corvinus Zrt. útján.