Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. március 11. 11:00 Élet, Vállalat

A most otthonról dolgozók fele a járvány után is otthon maradhat

Azoknak a dolgozóknak, akik most távmunkában otthon vannak, körülbelül a fele hosszabb távon is otthon marad, a járvány csillapodása után is – mondta felmérésekre hivatkozva Hubert Abt, a magyarországi alapítású New Work vezérigazgatója egy sajtóbeszélgetésen.

Az irodai megoldásokat kínáló cég vezetője a Boston Consulting egyik friss tanulmányát is idézte, amely szerint a magyarok 60 százaléka otthon szeretne maradni dolgozni, és egy külföldi cégnek végezne legszívesebben munkát – utóbbit nyilvánvalóan a magasabb fizetés reális reményében.

A számok Hubert Abt szerint egyértelműen azt mutatják, hogy az iroda szerepe visszavonhatatlanul megváltozik a járvány hatására, még akkor is, ha a tipikus irodai dolgozók nem teljesen, de legalább heti 2-3 napra otthon maradnak dolgozni.

A magyar irodapiacon jelenleg 10 százalékos üresedést látnak, de az év végére ez már 20 százalékos lehet. A McKinsey felmérése szerint 2020 augusztusában a cégek átlagosan 30 százalékos átlagos irodafelület-csökkenést jeleztek.

Szinte biztos, hogy a vállalatok nem fognak annyi irodafelületet bérelni a járvány után, mint annak előtte, és amit bérelnek, azt is teljesen más konstrukciókban szeretnék majd megkapni.

Nem a hely lesz ezentúl az érdekes, hanem a helyhez kötött szolgáltatások minősége.

A járvány előtt egy irodák kiadásával foglalkozó társaság bevételének tipikusan 85 százaléka származott a bérleti díjból, és csak 15 százalék az irodához nyújtott szolgáltatásokból. A New Work adatai szerint a 85 százalék mára 60 százalékra csökkent, a járvány utáni új világban pedig 40 százalékra olvadhat. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatásokból kell majd megszerezni a teljes bevétel 60 százalékát, és ez teljesen új helyzetet eredményez.

A bérlők a jelenleginél sokkal rugalmasabb szerződéseket akarnak majd kötni, és gyakorlatilag mindent egy átalánydíjba szeretnének majd belefoglalni. A könnyen változtatható megállapodások jelenlegi aránya 3-5 százalék, de ez a várakozások szerint 30 százalékra fog emelkedni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz otthoni munkavégzés csökkentheti a nők bérhátrányátSok cég anyagi értelemben bünteti a munkából való váratlan kiesést, ami a gyermekes családokban a nőknek hátrányos, de a távmunka enyhíthet ezen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz otthoni vagy irodai munka közötti választás eredménye: egyik semAz a kérdés, hogy hova menjek dolgozni a jövő héten, körülbelül olyan lesz, mint amikor Airbnb-n keres magának az ember szállást.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat Budapest iroda irodapiac járvány New Work otthoni munka távmunka Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.