Azoknak a dolgozóknak, akik most távmunkában otthon vannak, körülbelül a fele hosszabb távon is otthon marad, a járvány csillapodása után is – mondta felmérésekre hivatkozva Hubert Abt, a magyarországi alapítású New Work vezérigazgatója egy sajtóbeszélgetésen.
Az irodai megoldásokat kínáló cég vezetője a Boston Consulting egyik friss tanulmányát is idézte, amely szerint a magyarok 60 százaléka otthon szeretne maradni dolgozni, és egy külföldi cégnek végezne legszívesebben munkát – utóbbit nyilvánvalóan a magasabb fizetés reális reményében.
A számok Hubert Abt szerint egyértelműen azt mutatják, hogy az iroda szerepe visszavonhatatlanul megváltozik a járvány hatására, még akkor is, ha a tipikus irodai dolgozók nem teljesen, de legalább heti 2-3 napra otthon maradnak dolgozni.
A magyar irodapiacon jelenleg 10 százalékos üresedést látnak, de az év végére ez már 20 százalékos lehet. A McKinsey felmérése szerint 2020 augusztusában a cégek átlagosan 30 százalékos átlagos irodafelület-csökkenést jeleztek.
Szinte biztos, hogy a vállalatok nem fognak annyi irodafelületet bérelni a járvány után, mint annak előtte, és amit bérelnek, azt is teljesen más konstrukciókban szeretnék majd megkapni.
Nem a hely lesz ezentúl az érdekes, hanem a helyhez kötött szolgáltatások minősége.
A járvány előtt egy irodák kiadásával foglalkozó társaság bevételének tipikusan 85 százaléka származott a bérleti díjból, és csak 15 százalék az irodához nyújtott szolgáltatásokból. A New Work adatai szerint a 85 százalék mára 60 százalékra csökkent, a járvány utáni új világban pedig 40 százalékra olvadhat. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatásokból kell majd megszerezni a teljes bevétel 60 százalékát, és ez teljesen új helyzetet eredményez.
A bérlők a jelenleginél sokkal rugalmasabb szerződéseket akarnak majd kötni, és gyakorlatilag mindent egy átalánydíjba szeretnének majd belefoglalni. A könnyen változtatható megállapodások jelenlegi aránya 3-5 százalék, de ez a várakozások szerint 30 százalékra fog emelkedni.
Élet
Fontos