Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. január 26. 09:51 Vállalat, Világ

Miért hasalt el a világ egyik legnagyobb gyógyszercége az oltásfejlesztésen?

A világ egyik legtapasztaltabb oltásfejlesztőjének, egyben a világ egyik legnagyobb, legtőkeerősebb gyógyszercégének zsákutcába futott a koronavírus elleni vakcinafejlesztése. Az Amerikán kívül inkább MSD nevet használó Merck hétfőn azzal sokkolta a befektetőit, hogy felhagy a programjával, illetve más útra tereli azt – ám rövid távon ez utóbbi is azt jelenti, hogy a globális koronavírus oltási kampányba belátható időn belül nem tud beszállni.

Az már inkább csak kommunikációs kármentésnek tűnik, hogy a cég azt hangsúlyozta, nem adja fel a koronavírus-járvány elleni küzdelmet és a vírus okozta betegség, a Covid kezelésében használható két további gyógyszerének fejlesztésével természetesen nem hagy fel. Üzleti és főleg arculati szempontból azonban mindenképpen kudarc, hogy a tervek ellenére az amerikai Merck neve nem lesz ott a következő időszakban az oltásokat kínáló társaságok listáján.

Hogy miért futott zátonyra az ígéretesnek indult projekt, azt pontosan nehéz látni, de az eset mindenképpen tanulságos abból a szempontból, hogy még egy olyan neves cégnél, mint az amerikai Merck sem lehet soha biztosra venni egy-egy új gyógyszer gyors kifejlesztésének sikerét. (Sőt, az eddig történtek éppen arra mutatnak rá, hogy adott esetben olyan újnak számító cégek emelkedhetnek fel egy-egy sikeres húzással, mint a BioNTech vagy a Moderna.)

Az amerikai Merck szűkszavú közleménye egyszerűen fogalmaz, azt írja, hogy már a fázis 1-es klinikai tesztek is egyértelműen azt mutatták, hogy az oltásjelölt nem vált ki megfelelő immunválaszt a résztvevőkben. (A klinikai vizsgálatoknak három fő fázisa van, ebből az elsőt általában nagyon kevés résztvevő bevonásával végzik, és csak azt vizsgálják, hogy biztosan nem ártalmas-e a készítmény, ám a protokollban lehetnek egyedi eltérések.)

Pedig alapból a terv tökéletesnek tűnt. Az amerikai Merck két irányban indult el, az egyikben egy olyan (emberre ártalmatlan, vagy azzá tett) vírust használt vektornak (hordozónak), amelyet a kanyaró ellen fejlesztett oltásaiban évtizedek óta sikeresen alkalmaz, a másikban pedig egy olyannal próbálkozott, amely képes megsokszorozni magát a beoltás után. Ez utóbbi azért lett volna nyerő, mert nagyon kevés hatóanyaggal és egyszeri beoltással lehetett volna elérni nagyon hosszú ideig tartó védettséget.

A gyakorlat azonban ezúttal mindkét esetben rácáfolt az elméletre, egyik megoldás sem működött elég jól. A készítmények egyikével sem érték el, hogy a résztvevők annyi antitestet termeljenek, amelyet a betegségen átesettek természetes módon produkáltak.

A fent másodiknak említett, önmagát szaporító vírust tartalmazó oltással a gyanú szerint furcsa módon az lehetett a probléma, hogy klasszikus vakcinaként adták be, azaz beinjekciózták a résztvevők karjába. A megoldásnak azonban az volt az egyik fő ötlete, hogy a vektornak alkalmazott vírus ugyanannak a receptornak (ACE-2) a segítségével jut be a sejtekbe, amelyet a koronavírus is használ. Az izomrostokban azonban viszonylag kevés ilyen receptor található, a orr és szájüreghez, illetve a garathoz képest mindenképpen. A cég ezért most elkezd azzal kísérletezni, hogy olyan formát fejlesszen, amit szájon át be lehet juttatni.

Az elmúlt 25 évben összesen hét olyan oltást fejlesztettek a világon, amely korábban nem ismert, vagy nem célzott kórokozó ellen irányult, és ebből négyet az amerikai Merck készített.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ koronavírus Merck MSD oltás vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 11:54 Adat, Vállalat

Magyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”

Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.