Nem az eddig is kötelező maszk, és nem is a termek kapacitásának harmadolása okozhat gondot a moziknak a kormány kedden bejelentett szigorításai közül, hanem az, hogy jelen állás szerint az együtt érkezőket is szét kellene ültetni. Ez biztosan sokak kedvét elveszi a mozizástól – bár az intézkedés hatásának mértékéről eltérnek a vélemények. A piac szereplői most attól az operatív törzstől kérnek állásfoglalást, amely tavasszal hasonló helyzetben már tett engedményeket.
Bár a nemzetközi sajtóban egy ideje már lockdown lightként hivatkoznak a koronavírus-járvány második hulláma miatt meghozott intézkedésekre, annyira light kevés helyen lett a korlátozás, mint nálunk. Miközben Orbán Viktor Facebook oldalán a tényleges bejelentés előtt félórával kirakott beharangozó poszt alatt emberek ezrei találgatták, hogy bezárnak-e az iskolák, a kormány nemhogy az oktatáshoz nem nyúlt, de más területeken is csak visszafogott lépéseket jelentett be. A mozik, színházak és sporteseményeknél például az eddigi is kötelező maszkhasználat mellett annyit írtak elő, hogy csak minden harmadik széken ülhetnek nézők.
Még a szektor szereplői között is volt, akit ez meglepett, mert ennél rosszabb forgatókönyvekkel is számoltak.
Akadt például olyan forrásunk, aki arra számított, hogy ismét be kell zárniuk.
A helyzet azonban így sem túl rózsás. Az éjjel közzétett jogszabály olyan helyzetet teremt, amely ugyan nem írja elő a mozik bezárását, de eléggé ellehetetleníti a működésüket. A kétszékes kihagyás ugyanis elvileg az együtt érkező családokra, párokra is vonatkozik, márpedig ahogy Buda Andrea, az ország legnagyobb lánca, a 18 Cinema City mozit üzemeltető I.T. Magyar Cinema Kft. PR- és marketing igazgatója lapunknak fogalmazott:
az nem életszerű, hogy a szülők három székre üljenek a gyerekeiktől.
Ugyanezt emelte ki problémaként Liszka Tamás, a Corvint és öt fővárosi művész mozit fenntartó Budapest Film Zrt. vezérigazgatója is, még ha ő nem is látja ennyire sötéten a helyzetet, és bízik benne, hogy így is jönnének nézők.
Mindenesetre úgy tudjuk, hogy szerdán mindkét piaci szereplő, és a mozik közös érdekvédelmi szervezete is állásfoglalást kért az operatív törzstől. Alapvetően arra kíváncsiak, hogy lehet-e az amúgy is egy háztartásban élőket egy csoportba ültetni, és csak a csoportok között kihagyni a helyeket. Erre elvileg van technikai megoldás, a Cinema City például eddig is így működött, azzal az eltéréssel, hogy az egyszerre vásárló nézők csoportjai között korábban nem két csak egy ülés maradt ki.
A kapacitásban valószínűleg nem okozna gondot, ha csak minden harmadik ülést használhatnák ki a mozik, jelenleg ugyanis az elmúlt években megszokottnak nagyjából a harmada a mozik forgalma. Vannak ugyan olyan előadások, ahol harmadháznál többen vannak, de mivel jelenleg nincsenek komolyabb közönséget vonzó filmek a kínálatban (és ebben nem is várható változás), biztosan tudnának játszani a vetítések ütemezésével a cégek. Buda Andrea szerint normál esetben az évnek ebben a szakaszában heti 4-7 premier van a magyar mozikban, most azonban jellemzően csak egy-kettő, és ezek sem igazi húzófilmek, azok premierjét ugyanis folyamatosan elhalasztják a nagy stúdiók, a járvány végére várva.
Az I.T. Magyar Cinema Kft. PR- és marketing igazgatója szerint az operatív törzs tavasszal a szabadtéri moziknak hasonló helyzetben megengedte a foglalásonkénti csoportosítást, ezért lát arra esélyt, hogy ezúttal is módosítják a szabályozást.
A kérdés csak az, hogy ennek az ellenőrzése hogyan működhet a gyakorlatban – már ha van erre komoly szándéka a hatóságoknak. A maszkhasználatot eddig alkalomszerűen és meglehetően “puha” módszerrel úgy ellenőrizték, hogy a rendőrök vagy a közterület fenntartók körbenéztek a teremben. Ezentúl valószínűleg vetítés közben kellene azt is kiszúrniuk, hogy a szétültetett családok és barátok a sötétben nem ültek-e egymás mellé, illetve az egymás mellett ülők tényleg egy háztartásban élnek-e.
Adat
Fontos