Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. október 12. 12:29 Vállalat

A kormánnyal való kapcsolat miatt változik a Magyar Telekom menedzsmentje

Több mint nyolc év után távozik a Magyar Telekom menedzsmentjének egyik legfontosabb posztjáról Máthé Balázs jogi és társasági ügyekért felelős vezérigazgató-helyettes. Bár a pozíció megnevezése nem hangzik különösebben izgalmasan, mégis övé volt az egyik legfontosabb feladat a cégnél, a 2010-es évek eleje óta ugyanis Máthé tartotta a kapcsolatot a kormányzattal.

A vezérhelyettes leváltását egy ideje már tényként kezelik ágazati körökben, pedig a G7.hu értesülései szerint a folyamat nem volt teljesen zökkenő- és konfliktusmentes. Máthé távozása ugyanakkor lényegében valóban már nyáron eldőlt, és egyáltalán nem függetlenül a Magyar Telekom (MT) vezérigazgató-váltásától.

A cég élén ugyanis épp a nyár elején volt csere, miután némi meglepetésre, de saját kérésre távozott a 12 éve vezérigazgatóként dolgozó Christopher Mattheisen. Az új cégvezető Rékasi Tibor lett, aki korábban a számos állami megrendelést elnyerő T-Systems első embere volt, majd a teljes MT csoport lakossági szolgáltatásaiért felelt vezérhelyettesként. Rékasit nagyon agilis vezetőnek tartják, akinek nem mellesleg a kormányzati kapcsolatai sem rosszak, így vélhetően ezt az elég fontos feladatot is magánál tartaná.

Mattheisen idejében ez fel sem merült, az előző vezér ugyanis nem jött ki különösebben jól a hazai politikai elittel.

Így tulajdonképpen adottság volt, hogy a kabinettel nem közvetlenül ő tartja a kapcsolatot. Pedig különösen a Fidesz hatalomra kerülését követő években volt mit elsimítani, 2010-ben ugyanis az új kabinet páros lábbal szállt bele számos fontos ágazatba, köztük a távközlési szektorba is. A Magyar Telekom több új adót is kapott a nyakába, amelyek tízmilliárdokat vittek el a nyereségéből. Ebben az időszakban ment is az üzengetés a felek között, és nem abban a finom stílusban, ami az elmúlt éveket jellemzi.

A konfliktust tovább élezte az ekkor még az MT tulajdonában lévő origo.hu ügye. A függetlenül működő portál a 2010 és 2014 közötti kormányzati ciklus végére már nagyon komoly szálka volt a Fidesz vezető politikusainak szemében. Különösen azt a Lázár Jánost zavarta a lap működése, aki ekkor a kormányban még kifejezetten erős embernek számított, és akinek milliós külföldi útjai miatt pert indított a Miniszterelnökséggel szemben az origo.hu munkatársa.

A viszony annyira megromlott, hogy a német központból már 2013 tavaszán külön embert delegáltak a konfliktusok rendezésére. A magyar politikai életben otthonosan mozgó Kerstin Günther az elnöki pozíciót át is vette Mattheisentől, aki ugyan vezérigazgatóként továbbra is felügyelte az MT operatív működését, a kormányzati kapcsolatokkal már egyáltalán nem foglalkozott, az az új elnök feladata lett. Egészen pontosan az új elnöké, és – a menedzsment részéről – Máthé Balázsé. A 444.hu korábbi cikke szerint Máthé tárgyalt Lázár Jánossal is abban az időszakban, amikor a későbbi miniszter sokat panaszkodott az Origóra, és úgy tudjuk, Rogán Antallal is ő egyeztetett rendszeresen.

A kapcsolattartói változásokat követően a cég és a kabinet viszonya fokozatosan rendeződött.

A kormány és az MT 2014 elején stratégiai megállapodást kötött, amit az ilyen egyezségektől eltérően tartalommal is megtöltöttek: azt a célt tűzték ki, hogy 2018-ra minden háztartásba eljusson a nagysebességű szélessávú internet. Közben a kabinet, ha a korábbi ígéretekkel ellentétben az adókat nem is szüntette meg, tett gesztusokat a távközlési cégek, és különösen a Magyar Telekom irányába, aminek köszönhetően legalább nem emelkedett tovább a vállalat adóterhelése. Az abszolút fordulópont az volt, amikor az MT eladta az akkora kolonccá váló Origót annak a New Wave Media csoportnak, amit ma már Matolcsy György fia vezet.

 

A felek viszonya ma már kifejezetten békés, és a cég működését ismerő forrásaink szerint ebben komoly szerepe volt Máthé Balázsnak. A Telekom az elmúlt években is tett gesztusokat a kormány felé. Amikor az Orbán-Simicska háború miatt az összeomlás szélére került a veszprémi kézilabda, a távközlési vállalat lett a csapat főszponzora, évi százmilliókkal támogatva az együttest, és valószínűleg ennél is többet költenek a Ferencváros labdarúgócsapatára, amelynek szintén főtámogatói. Persze ezeket a megállapodásokat könnyen meg lehet indokolni piaci alapon, ugyanakkor az is egyértelmű, hogy vezető fideszes politikusoknak imponáló együttműködésekről van szó. Különösen igaz ez a Fradi esetében, ahol épp a közelmúltban terjesztették ki a szponzorációt olyan területekre is, amelyek esetében már kevésbé érvényesül az üzleti logika.

Máthé munkájára tehát nem lehetett panasz, Rékasi Tibor kinevezése azonban kicsit feleslegessé tette a szerepét. Az új vezér ugyanis szintén jó kapcsolatokat ápol kormányzati szereplőkkel, sőt, ha lehet még jobbat, mint a konfliktusos időkből érkező Máthé.

Ennek ellenére a feladatok átadása nem volt teljesen evidens, és állítólag ebben nem is volt teljes egyetértés a vállalat menedzsmentjében. Valószínűleg ennek lett az eredménye Máthé távozása, aminek elfogadtatása azonban szintén nem ment teljesen zökkenőmentesen. Egy ilyen szintű döntést ugyanis az anyacégnél, a Deutsche Telekomnál is jóvá kell hagyni, el kell magyarázni a németeknek, ez pedig nem sikerült elsőre. Kint először nem is bólintottak rá, ezért is húzódott el a bejelentés mostanáig.

Sőt, Máthé nem is távozik azonnal: a Magyar Telekom nemrégiben kiadott közleménye szerint feladatait csak 2019 elejétől veszi át Rékasi Tibor, év végéig még marad a vezérigazgató-helyettes is. Ez arra utalhat, hogy mostanra rendeződtek a dolgok, és az elválás végül békésre sikerült.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Christopher Mattheisen Lázár János Magyar Telekom Máthé Balázs Rékasi Tibor Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 11:54 Adat, Vállalat

Magyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”

Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.