A Világgazdasági Fórum a minap nem kevesebbet állított, mint hogy a jelenlegi 29 százalékkal szemben 2025-ben már a munkahelyi feladatok 52 százalékát gépek látják majd el. A fejlett országokat tömörítő OECD szintén a napokban publikált jelentésében arról írt, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése felgyorsítja az automatizációt, és olyan munkahelyek létét is veszélybe sodorja, amelyeket a magas képzettségi igény miatt ma még biztonságban lévőnek gondolunk.
Az OECD országokon belül is vizsgálta az erősen veszélyeztetett munkahelyek arányát. Noha Magyarország is a szervezet tagja, magyar adatok sajnos nem szerepelnek, több szomszédos országé viszont igen. Közülük Szlovákia lehet a legérdekesebb, amelynek gazdaságszerkezete hasonlít a magyarhoz, igaz, az autóipar még nagyobb szerepet játszik. Részben ennek tudható be, hogy a vizsgált országok közül északi szomszédunknál veszélyezteti az automatizálás a legnagyobb arányban a munkahelyeket.
Ez régiós szinten is megmutatkozik, hiszen még az ebből a szempontból legkevésbé veszélyeztetett szlovák régió, a pozsonyi is rosszabbul áll, mint az összes többi országból az automatizációnak legjobban kitett (amely Kelet-Szlovénia). Nyugat-Szlovákia pedig egészen kimagaslik, itt 10-ből 4 állás van veszélyben.
Mely állásokat fenyeget az OECD szerint leginkább az automatizálás? A veszélyeztetettség sorrendjében ilyenek a járművezetők, bányászok, ipari gépkezelők, építőipari segédmunkások, árufeltöltők, a szemét összeszedésével és válogatásával foglalkozók, konyhai kisegítők, gyorséttermi dolgozók, valamint általában a képesítést nem igénylő foglalkozásúak.
A régiók veszélyeztettségét mutató térképen is jól látszik Szlovákia kiemelkedő kitettsége: 30,3 (Pozsony) és 39,3 százalék (Nyugat-Szlovákia). Egyetlen másik régió sincs 30 százalék felett, a szlovákiaiakat a már említett Kelet-Szlovénia követi 27,6-tal. A norvég főváros térségében pedig mindössze 4 százalék ez a mutató.
Az elemzésből az is kiderül, hogy a keletkező munkahelyek a négy szlovákiai régió közül háromban nagy arányban erősen veszélyeztetett szektorokhoz kötődnek, és csak egyben nem figyelhető meg ez a kapcsolat.
A Bloomberg azt a dilemmát emelte ki az OECD jelentéséből, hogy sok esetben azoknak a régióknak a munkahelyei vannak a legnagyobb veszélyben, ahol a termelékenység növelése szempontjából kívánatos lenne az automatizáció. A munkahelyek elvesztése hirtelen is bekövetkezhet, ami elhúzódó munkanélküliséghez és nyomott bérszinthez vezethet az adott térségben.
Vállalat
Fontos