Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 23. 07:34 Vállalat

A szlovákok munkáját fenyegetik leginkább a robotok, de ez nekünk sem jó hír

A Világgazdasági Fórum a minap nem kevesebbet állított, mint hogy a jelenlegi 29 százalékkal szemben 2025-ben már a munkahelyi feladatok 52 százalékát gépek látják majd el. A fejlett országokat tömörítő OECD szintén a napokban publikált jelentésében arról írt, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése felgyorsítja az automatizációt, és olyan munkahelyek létét is veszélybe sodorja, amelyeket a magas képzettségi igény miatt ma még biztonságban lévőnek gondolunk.

Az OECD országokon belül is vizsgálta az erősen veszélyeztetett munkahelyek arányát. Noha Magyarország is a szervezet tagja, magyar adatok sajnos nem szerepelnek, több szomszédos országé viszont igen. Közülük Szlovákia lehet a legérdekesebb, amelynek gazdaságszerkezete hasonlít a magyarhoz, igaz, az autóipar még nagyobb szerepet játszik. Részben ennek tudható be, hogy a vizsgált országok közül északi szomszédunknál veszélyezteti az automatizálás a legnagyobb arányban a munkahelyeket.

Ez régiós szinten is megmutatkozik, hiszen még az ebből a szempontból legkevésbé veszélyeztetett szlovák régió, a pozsonyi is rosszabbul áll, mint az összes többi országból az automatizációnak legjobban kitett (amely Kelet-Szlovénia). Nyugat-Szlovákia pedig egészen kimagaslik, itt 10-ből 4 állás van veszélyben.

Az egyes országok automatizációnak leginkább és legkevésbé kitett régiói

Mely állásokat fenyeget az OECD szerint leginkább az automatizálás? A veszélyeztetettség sorrendjében ilyenek a járművezetők, bányászok, ipari gépkezelők, építőipari segédmunkások, árufeltöltők, a szemét összeszedésével és válogatásával foglalkozók, konyhai kisegítők, gyorséttermi dolgozók, valamint általában a képesítést nem igénylő foglalkozásúak.

A régiók veszélyeztettségét mutató térképen is jól látszik Szlovákia kiemelkedő kitettsége: 30,3 (Pozsony) és 39,3 százalék (Nyugat-Szlovákia). Egyetlen másik régió sincs 30 százalék felett, a szlovákiaiakat a már említett Kelet-Szlovénia követi 27,6-tal. A norvég főváros térségében pedig mindössze 4 százalék ez a mutató.

Az automatizáció által veszélyeztetett munkahelyek aránya régiónként

Az elemzésből az is kiderül, hogy a keletkező munkahelyek a négy szlovákiai régió közül háromban nagy arányban erősen veszélyeztetett szektorokhoz kötődnek, és csak egyben nem figyelhető meg ez a kapcsolat. 

A Bloomberg azt a dilemmát emelte ki az OECD jelentéséből, hogy sok esetben azoknak a régióknak a munkahelyei vannak a legnagyobb veszélyben, ahol a termelékenység növelése szempontjából kívánatos lenne az automatizáció. A munkahelyek elvesztése hirtelen is bekövetkezhet, ami elhúzódó munkanélküliséghez és nyomott bérszinthez vezethet az adott térségben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat automatizáció mesterséges intelligencia munkahelyek robotizálás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.