Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. július 20. 10:52 Vállalat

Hiába büntetik a Google-t, már rég nincs versenytársa Európában

Egészen döbbenetes mértékben dominálja Európában és különösen Magyarországon a Google azokat a szektorokat, amelyekben jelen van. Az amerikai cégre szerdán szabott ki rekordmértékű, 4,3 milliárd eurós bírságot az Európai Bizottság (EB) azért, mert a vállalat versenykorlátozó módon próbálta tovább erősíteni pozícióját több piacon is. A keresők esetében nehezen érthető, hogy miért kockáztatott a Google, hiszen itt már korábban is 98 százalékos volt a piaci részesedése, a böngészők és a mobil operációs rendszerek piacán viszont épp az EB által is vizsgált időszakban ugrott hatalmasat.

 


Az Androidnál a növekedés valószínűleg sokkal inkább a Google operációs rendszerét használó partner mobilgyártók, és különösen a Samsung előretörésével van összefüggésben, mint a versenykorlátozó lépésekkel. A dél-koreai gyártónak 2010 elején még csak 4 százalék körüli globális piaci részesedése volt, négy évvel később viszont már 30.

Azóta ugyan némileg visszaesett a Samsung dominanciája, de továbbra is piacvezető, és elvesztett részesedését olyan gyártók szerezték meg, amelyek szintén a Google rendszerét használják. Így erre a folyamatra legfeljebb ráerősített az amerikai óriáscég azzal, hogy csak az általa jóváhagyott Android változatokat futtató készülékek eladását engedélyezte partnereinek.

 

A böngészőknél azonban merőben más a helyzet. Itt szinte biztosan komoly előnye származott a Google-nek abból, hogy illegális feltételeket szabott az Androdiot választó mobilgyártóknak. Az amerikaiak azt írták elő, hogy az ekkor ugye rohamosan terjedő operációs rendszert használó készülékekre előre telepíteni kell saját böngészőjüket, a Google Chrome-ot. Ennek megfelelően az Android térnyerésével párhuzamosan a Chrome piaci pozíciója is sokat javult.

 

A böngésző részesedése 2011 elején alig 15 százalékos volt, miközben a Firefox és az Internet Explorer is több mint kétszer ekkora részt hasított ki magának a piacból. Másfél évvel később azonban a Chrome befogta a konkurenseket, most pedig már közel 60 százalékos a részesedése, míg a Firefox 10, a IE 5 százalék alá esett vissza Európában.

Ha csak a mobil szegmenst nézzük, ott még látványosabb a növekedés: 2011-ben még senki nem használt ilyen böngészőt az okostelefonján, most viszont már tízből hatan.

A Google ereje – ha némileg el is tér az egyes uniós országokban – lényegében mindenhol szembetűnő. Magyarországon pedig az EU-s átlagnál is nagyobb az amerikai cég részesedése egyes piacain. Chrome-ot a magyarok közel 60, Androidot több mint 80, Google-keresőt pedig 97 százaléka használ. Itthon az egykor meghatározó Internet Explorer pedig lényegében halott: piaci részesedése az 1,5 százalékot sem éri el.

 

Mindez azt is mutatja, hogy a rekordbüntetés valószínűleg egyáltalán nem túlzó, hiszen a Google több piacán is szinte monopolhelyzetet alakított ki az elmúlt években, és ez valószínűleg nem teljesen független az EB által kifogásolt versenykorlátozó intézkedésektől. Az összeg pedig pont azért fontos kérdés, mert a büntetés most már csak elrettentésként lehet hatékony, az amerikai cég piaci pozícióján valószínűleg nem tud érdemben változtatni. Így az, hogy a jövőben előfordulnak-e hasonló esetek, attól függ, mennyire jól sikerült belőni a bírságot. Ha az akcióval még így is többet lehetett keresni, mint amennyit most be kell fizetnie a vállalatnak, akkor a továbbiakban is lesznek kísérletek a verseny korlátozására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Google-bírságból két és fél évig lehetne működtetni a magyar felsőoktatástUniós versenyjogi előírásokat sértett a Google az ingyenesen terjesztett, nyílt forráskódú mobil-platformjával.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bírság európai bizottság google piaci részesedés Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.