Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. július 4. 12:24 Vállalat

Pénzmosás gyanújába keveredett a világ legnagyobb bányászati cége

Vizsgálatot indított az amerikai igazságügyi minisztérium a világ legnagyobb nyersanyag-kereskedő és bányászati cége, a Glencore ellen. A cégnek valószínűleg a venezuelai, a nigériai és a kongói demokratikus köztársaságbeli tevékenységével kapcsolatban kell dokumentumokkal szolgálnia a 2007-től napjainkig terjedő időszakról – írja a Bloomberg.

A keddi hírre 8 százalékot estek a vállalat részvényei a londoni tőzsdén. Nem véletlenül: az amerikai igazságügyi minisztérium híres arról, hogy nagyon határozottan lép fel a multinacionális vállalatok Egyesült Államokon kívüli vesztegetési és pénzmosási ügyeivel kapcsolatban. A joghatóságát pedig meglehetősen rugalmasan kezeli, egyes esetekben azért nyilvánította magát illetékesnek, mert az illegális tranzakciók amerikai dollárban történtek.

A Glencore-hoz hasonló multik akkor sem hagyhatják figyelmen kívül az amerikai igazságszolgáltatás buzgóságát, ha nem az Egyesült Államokban van a székhelyük. Ha nem tudják bizonyítani ártatlanságukat, igyekeznek minél alacsonyabb összegű büntetéssel megúszni az eljárást.

A szabad elvonulás ugyanis lényegében megvásárolható egy megállapodás keretében.

Így ért véget a Magyar Telekom gyanús macedóniai és montenegrói szerződései miatt indított amerikai vizsgálat is, a magyar cégnek 90,8 millió dollárt*Mostani árfolyamon több mint 25 milliárd forintot. kellett fizetnie. Ennek esetében az teremtette meg a jogalapot, hogy a társaság részvényeivel a New York-i tőzsdén is kereskedtek a kérdéses időszakban.

Korrupció miatt a legnagyobb amerikai büntetést a Telia nevű svéd telekommunikációs vállalatnak kellett fizetnie az üzbegisztáni praktikáinak köszönhetően, de ott találjuk a listán a Siemenst és az Alstomot is.*A brazil Odebrecht építőipari csoport ennél is jobban megégette magát az amerikai bíróság előtt, de a 2,6 milliárd dolláros büntetés oroszlánrészét nem az Egyesült Államokban, hanem odahaza kellett befizetnie.

 

A Glencore a Kongói Demokratikus Köztársaságban hatalmas réz- és kobaltbányákat működtet, utóbbi fém világtermelésének közel 60 százaléka származik a közép-afrikai országból. A kobalt nélkülözhetetlen egyebek mellett a mobiltelefonok és az elektromos autók akkumulátorainak előállításához is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bányászat egyesült államok Glencore korrupció pénzmosás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.