Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 22. 14:04 Vállalat, Világ

Jött egy osztrák ingatlanos és szinte ingyen megszerezte a Kika üzleteket

Átmenetileg fellélegezhetnek a Kika dolgozói, René Benko osztrák nagyvállalkozó tegnap késő este aláírta azokat a szerződéseket, amelyek szerint átveszi az áruházlánc működtetését, így nem zár be a bútorbolt-hálózat. Benko nem szakmai befektető, a bútorok kevésbé érdeklik, neki az ingatlanokra volt szüksége. Signa nevű cége 68 áruházat vásárol meg, főleg Ausztriában és néhány kelet-európai országban, potom 490 millió euróért. A Kika eddigi tulajdonosa azonban így is örülhet, hogy sikerül kitáncolnia az üzletből, hiszen tavaly év vége óta a haláltusáját vívja.

Benko az ingatlanok mellett a Kika (és Ausztriában a Leiner) lánc irányítását ellátó céget jelképes 1 euróért vette meg, de 100 millió euró befektetést is vállalt, mert a céget alaposan át kell szervezni. Hogy ez mit jelent a Magyarországon hat üzlettel jelen lévő Kika dolgozóinak, az a következő hónapokban derül ki.

A Kika eddigi tulajdonosa az a dél-afrikai központú, de német gyökerű Steinhoff csoport volt, amely óriási nemzetközi vihart kavarva nagy robajjal dől be már hónapok óta. A cég a rendszerváltás előtt indult Németországban, egy borzasztóan egyszerű arbitrázs lehetőséget kihasználva: az NDK-ban gyártott bútorokat átvitte az NSZK-ba, és ott az alacsonyabb jövedelmű rétegeknek még úgy is olcsón adta el, hogy ő is szépen megszedte magát.

A berlini fal leomlása után a működés alapelve csak kicsit módosult, továbbra is az olcsó gyártóhelyeken készített bútorokat és háztartási eszközöket értékesítették a nyugati országokban, de idővel áruházakat is nyitottak Keleten, illetve felvásárlásokkal kezdtek terjeszkedni.

Az akvizíciós hullám azonban olyan hihetetlenül gyors volt, hogy az időközben Dél-Afrikába is áttelepült, és a német mellett az ottani tőzsdére is bevezetett cégcsoport tevékenységét egyre többen tartották furcsának.

2016-ra a kisgömböc globális óriássá nőtt, akkoriban 32 országban több mint 40 márka volt már a Steinhoff kezében, és 26 saját gyára 2,5 millió négyzetméternyi raktárba ontotta az árukat. A 130 ezer főnek munkát adó vállalat 2016-ban 8,6 milliárd euró bevétel mellett 1,5 milliárd euró nyereséget mutatott ki. Nem sokkal később azonban robbant a könyvelési botrány.

Tavaly december 5-én Markus Jooste vezérigazgató lemondott a posztjáról, az igazgatóság pedig bejelentette, hogy “szabálytalanságokat” talált a könyvelésben. Ekkor derült ki, hogy miért tudta a Steinhoff a rosszul menő felvásárolt áruházláncokat egyik pillanatról a másikra bőséges profitot termelő vállalkozásokká alakítani: lényegében elcsalta a könyvelésüket.

A Steinhoff ügyeivel kapcsolatban több komoly büntetőjogi kategóriába tartozó vizsgálat is elindult, a részvények árfolyama természetesen megzuhant, a hitelezők pedig futnak a pénzük után. Elég nagy csoda lenne, ha a cég túlélné a botrányt, de amíg még tántorog a csőd szélén, az eladható vagyonelemek értékesítésével a hitelezők megpróbálják a lehető legtöbb pénzt kicsikarni a szervezetből.

Ennek a folyamatnak a része most a Kika eladása is, és így érthető, hogy miért csak a könyvekben nyilvántartott értéket fizeti Benko az ingatlanokért. A bútoráruház-lánc Magyarországon tavaly 25,9 milliárd forintos árbevételt ért el, de ehhez 133 millió forint veszteség társult.

A Steinhoffhoz tartozott még Magyarországon az Extreme Digital is, de ezt a magyar menedzsmentnek sikerült nemrég kivásárolnia. A cég érdekeltsége még a Pepco lánc és a Kanizsa Bútor Kft. is, magyar szempontból már csak az a kérdés, hogy ezekkel a cégekkel mi lesz a jövőben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA túlélésért küzd a Kika, a Pepco, az Edigital és a Kanizsa Trend tulajdonosaA hitelező bankok ma dönthetnek a könyvelési botrányba keveredett dél-afrikai Steinhoff International sorsáról, és ez áttételesen több mint kétezer magyar munkavállalót érint.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ bútor csőd Kika könyvelési botrány Steinhoff Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. június 19. 12:11 Adat, Vállalat

Feleakkora növekedést sem tudnak elérni a magyar e-kereskedők, mint a Temu és társai

Beszűkült a játéktere a hazai szereplőknek, akiknek a gazdaságpolitikai környezettel és a vevők vásárlóerejének csökkenésével is meg kell küzdeniük.

Jandó Zoltán
2025. június 18. 15:40 Közélet, Vállalat

Terjed a Mészáros-Felcsút kór az európai futballban, magyar áldozata is lehet

Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.

Fontos

Bucsky Péter
2025. június 24. 05:45 Adat, Közélet

Nem csak Budapest önkormányzatát tartja egyre rövidebb pórázon a kormány

Az elvonások nem kímélik a megyei jogú és a kisebb városokat sem, nem csoda, hogy több polgármester is kiakadt a kormányszóvivő kioktatásán.

Torontáli Zoltán
2025. június 23. 06:08 Tech

Pár éven belül elindulhat az Uber-szerű kamionozás

Ami a bicikliseknek a Wolt vagy a taxisoknak az Uber, az akar lenni a teherautósoknak az Eurowag, de ezt a legbonyolultabb megvalósítani.

Mészáros R. Tamás
2025. június 22. 07:44 Világ

Trump meghozta a döntést, tényleg beszállt Amerika a háborúba

Éjjel az Egyesült Államok is beszállt az izraeli-iráni háborúba, Donald Trump szerint légicsapásokat hajtott végre három iráni atomlétesítmény ellen.