Tavaly fordult elő először Magyarországon, hogy a gyártók nem tudtak annyi ásványvizet a boltokba juttatni, amennyi teljes mértékben kielégítette volna a keresletet, azaz nyomokban áruhiány alakult ki. Ez azért is fordulhatott elő, mert a víznél a szállítás költsége a termék árához képest elég magas, vagyis az import csak akkor játszhat jelentősebb szerepet, ha a hazai termelésből már kicsavartak minden cseppet.
Magyarország az ásványvíz fogyasztásában 25 év alatt, azaz elég gyorsan került európai sereghajtók közül az élmezőnybe. Manapság az egy főre jutó fogyasztás évi 125 liter, ami az Európai Unióban már a hatodik helyre tesz minket, miközben 1993-ban még csak 7 liter gurult le egy magyar torkán. Tavaly összesen 732 millió palack vizet adtak el a magyar boltokban.
A piac egyik jelentős szereplője, a Magyarvíz Kft. most jelentette be, hogy jelentősen növeli a gyártókapacitását, és Balog Zoltán kereskedelmi igazgató azt mondta nekünk, idén is minden palackozó üzem összes kapacitása jó előre le van kötve. Ennek egyébként az az oka, hogy tavaly volt az első olyan év, amikor a kiskereskedelmi láncok rádöbbentek, nem tudnak már rugalmasan rendelni a gyártóktól a szezon közepén. Ha nagy meleg van, és elfogy a boltokból a víz, akkor nincs olyan kapacitás, amely azonnal pótolná a hiányt. Hiába mennek a kutak éjjel-nappal teljes kapacitással, az ilyenkor nem elég, vagyis a holtszezonban kell előre kitermelni a nyáron eladott víz jelentős részét. Ha azonban hiány van, a vásárlók nem a palackozón, hanem a bolton verik el a port, ezért a láncok változtattak a beszerzési stratégiájukon, és előre kötnek le jóval nagyobb mennyiségeket.
A Magyarvíz új gyártósora csak mentes vizeket palackoz majd, mert az utóbbi időben a szénsavas verzió egyre inkább háttérbe szorul. A mentes vizek túlsúlya Európa szerte a fejlettebb régiókra jellemző, és ez Magyarországon is így van: Budapesten és a nyugati megyékben már sokkal inkább a mentes fogy, míg a keleti országrészben még tartja magát a bubis.
A szénsavas vizek visszaszorulása nagy ütemben megy, nem is olyan rég, a szakszövetség adatai szerint 2000-ben még az összes Magyarországon értékesített víz 81 százaléka szénsavas volt, 2012-re azonban más felmérések szerint 58 százalékra olvadt, tavaly pedig már 43 százalékra esett vissza. Ez volt egyébként az első év, amikor a mentesből már több fogyott, mint a savasból.
Vállalat
Fontos