Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. február 1. 16:08 Pénz, Vállalat

A versenyhatóság rászólt, ezért Mészáros Lőrinc eladta rádióját az üzlettársának

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem okozott meglepetést: rábólintott, hogy Mészáros Lőrinc közvetlen irányítást szerezzen a Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt., és ennek révén a – nem hivatalosan már hosszú ideje az érdekeltségében lévő – Opus Nyrt. felett is.

A hivatal a felcsúti polgármester bejelentése után indított vizsgálatot, és arra jutott, hogy a tranzakció nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt az érintett piacokon, így a milliárdosé lehet a Konzum 53 százaléka. Ám szabott feltételt is, Mészáros Lőrincnek meg kellett válnia két, tavaly vásárolt rádiójától: a Kecskeméten, és több környékbeli városban is fogható Gongtól, és a balatoni Part FM-től. A GVH ugyanis arra jutott, hogy amennyiben ez nem történik meg, akkor egy piacon torzulna a verseny (a részletes indoklás itt olvasható).

Ha valaki azt gondolná, hogy a tájékoztatás sokszínűségét veszélyeztette volna, amennyiben Mészárosnál maradnak a rádiók, az nagyot téved. Ennek megítélése nem a versenyhivatal, hanem Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) feladata. A GVH annak rendje és módja szerint ki is kérte utóbbi véleményét az ügyben, de az NMHH semmi kivetnivalót nem látott abban, hogy legalább két megyében a teljes helyi sajtó (a rádió és a napilapok is) Mészáros Lőrinchez kerülnek.

A GVH ennek ellenére úgy ítélte meg, hogy nem maradhatnak egy kézben ezek a médiumok, igaz más okból: a hirdetési piacon sérülne a verseny. Ezért döntöttek úgy, hogy a rádiós cégek eladásához kötik a tranzakció jóváhagyását.

Mészáros Lőrincnek így nem adatott meg, hogy túl sokáig rádiótulajdonos legyen, hiszen a Part FM-t tavaly nyáron, a Gongot pedig alig több, mint két hónapja szerezte meg. Utóbbi ügyletet ráadásul már azután kötötték, hogy a felcsúti polgármester Konzum-ügyben a GVH-hoz fordult volna.

A milliárdos az egyik cégen mostanra túl is adott, de arra figyelt, hogy ne kerüljön túl messzire tőle. A vállalatot ugyanis a cégbírósági iratok szerint január 17-én a Szőke Tisza Invest Kft. vásárolta meg, amely még aznap a – dokumentumokban nem részletezett – vételárat is kifizette.

A Tisza Invest pedig történetesen Szíjj László tulajdona, akinek több közös üzlete is van Mészáros Lőrinccel. Például közösen birtokolják a CLH és a CLH Klímaszervíz épületgépészeti nevű cégeket, akárcsak a Visonta Projekt Kft-t és a Marlera-Istria Kft-t.

Azt, hogy a Gong Rádió kihez kerül, egyelőre nem tudni. Itt, ha sor is került már az adásvételre, annak egyelőre a cégbíróságon nincs nyoma, még bejegyzés alatt sem áll a tulajdonosváltás.

Frissítés: A GVH válaszolt a kreativ.hu kérdéseire, és ebből kiderült, hogy a Gong Rádió is a Tisza Invest Kft-hez került.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat gvh konzum Mészáros Lőrinc Part FM rádió Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.