Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. január 19. 11:33 Vállalat

Majdnem minden huszadik csecsemőre jut egy születő építőipari társaság

Kevés olyan gazdasági mutató lehet, amelyben Budapest, Nógrád megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyformán teljesít, de az építőiparnak ezt is sikerült kitermelnie: ezeken az országrészeken a legnagyobb az építőipari cégek cserélődése.

Az Opten céginformációs szolgáltató adatbázisa szerint a fővárosban tavaly 1578 építőipari vállalkozást alapítottak, ami borzasztóan sok, de 1707 budapesti cég szűnt meg, vagyis még annál is több. A két említett megyében kisebb számokkal, de hasonló az arány, míg a legstabilabb megyének Veszprém, Zala és Győr-Moson-Sopron számít.

2017-ben országos szinten a 3987 cégalapítást összesen 4396 megszűnés kísérte, ami az Opten számai szerint végső soron arra utal, hogy minden 12. cég megszűnik egy éven belül. Csak összehasonlításul: Magyarországon majdnem minden 20. élveszülésre jut egy születő építőipari társaság. A cégek ilyen nagy arányú cserélődése instabillá teszi a piacot, tavaly közel 7000 cég ellen indítottak végrehajtási eljárást, tehát a fizetési problémák a cégek jelentős részénél továbbra is jellemzőek.

 

A 30 százalék körüli cégmegszűnési arány még mindig rendkívül magas, más ágazatokhoz képest is, de sokkal jobb, mint a 2000-es évek környékén, amikor 70-80 százalék körül volt.

Az ágazat 2017-es felfutásával párhuzamosan meredeken emelkedtek az ingatlan, valamint az építőanyag árak és a munkadíjak is, de vélhetően ez a fajta lendület hosszú távon nem marad meg.

A hazai építőipar mindig érzékenyen reagált a gazdaság teljesítményének hullámzásaira, így a mostani felfutás azt jelzi, hogy jó irányban halad a gazdaság, másrészt veszélyt is jelez, hiszen a lendület kifutása újra tömeges felszámolási arányt vetít előre

– áll az Opten elemzésében.

A tőkeellátottságon ugyan adminisztratív eszközökkel nem lehet sokat segíteni, de a szürke zóna várhatóan tovább fog zsugorodni 2018-ban, mert számos jogszabály lép életbe, amelyekkel a stabilitás elősegítésére törekszenek. A csődtörvény és az adótörvények változásai tovább finomítják a vállalkozók felelősségre vonhatóságát, és korlátozni fogják a visszaélési lehetőségeket. Ezek elősegíthetik az ágazat fehéredését, bár jogszabályokkal nehéz féken tartani 50 ezer építőipari vállalkozást.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat cégalapítás építőipar megszűnés Opten Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.