Hírlevél feliratkozás
Szentkirályi Balázs
2017. október 18. 09:43 Vállalat

Semmiben nem jobbak a családi cégek a többi vállalkozásnál

A Budapesti Gazdasái Egyetem (BGE) átfogó tanulmányt készített a magyarországi családi vállalkozásokról. A terület azért érdekes, mert eddig idehaza viszonylag hanyagolt volt külön őket vizsgálgatni, a KSH például nem is kezeli önálló kategóriaként az ilyen cégeket. A politika viszont nem ennyire távolságtartó, létezik pályázat egymilliárdos keretösszeggel csak nekik, de banki hitelből is akad családi vállalkozókra szabott változat.

De nemcsak ezek a körülmények, hanem már maga a kifejezés is valamiféle megfoghatatlan értéket hordozó többlettartalmat sugall, mint az őstermelő, a hungarikum, vagy az otthonszülés. Pedig ilyesmi értékből ezekben a cégekben sincs egy dekányi sem, és ezt erősíti most meg a BGE is.   

Pedig a családi vállalkozások a külföldi kutatások alapján felállított hipotézis szerint felelősebben gondolkodnak, hosszabb távra terveznek és erősebb a munkaerőmegtartó képességük is.

A magyar egyetemi kutatás “egzakt eredményei alapján” viszont kiderült, hogy

a magyar családi vállalkozások átlagosan nem különböznek a nem családi cégektől.

A kutatók szerint az átlagosan húsz éves családi cégek története túlságosan rövid ahhoz, hogy a nyugati jellegzetességek beazonosíthatóak legyenek a működésükben. Ehhez sokszor generációváltás kell, ami egyébként sok ilyen cégnél éppen napirenden van, vagy a következő öt évben lesz napirenden.

De mi számít egyáltalán családi cégnek? A tucatnyi lehetséges meghatározásból a BGE kikevert egy magyar választ: azok a cégek ilyenek, ahol a tulajdoni többség (legalább 51 százalék) egy család tulajdonában van, a családtagok pedig aktívak a vállalkozás életében vezetőként és/vagy alkalmazottként. Ennek most közel harmincezer vállalkozás felel meg, tizedük generációváltásra készül vagy már túl is van rajta – utóbbiak közül kerülhetnek ki a nyugati értelemben is többletértéket hordozó, nyugatias családi cégek.

A magyar családi vállalkozások egyébként minden más fontos jellegzetességükben is eltérnek a nyugatiaktól. A tulajdonosi szerepkörben jellemzően nem a kiterjedt család van (testvérek, unokatestvérek, menyek és vejek stb.) hanem közel felerészben egy házaspár, az esetek harmadában pedig a gyermekek. A rokoni szálak az alkalmazotti szerepkörökben is fontosak, de döntően itt is csak a házastárs-gyermek tengely mentén találtak kapcsolódásokat a kutatók. 

A magyar családi cégek az innovációban sem járnak a többi vállalkozás előtt: a szektor harmada semmilyen innovációt nem hajtott végre az elmúlt két évben , viszont kb. hatoduk egyszerre több területen is igyekszik előre lépni, függetlenül a tulajdonosi körtől vagy az alkalmazottak és a tulajdonosok közötti rokoni szálaktól.

(Fotó: MTI) 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat családi vállalkozás kkv üzlet vállalkozás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.