Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. január 20. 10:10 Tech

Sosem költött még a világ annyit az energiaátmenetre, mint tavaly

Minden korábbinál többet, 501,3 milliárd dollárt költött a világ megújuló energetikai beruházásokra, elektromos autókra és más olyan technológiákra, amelyek a fosszilis energiaforrásoktól történő elszakadást segítik.

Ez 9 százalékkal több a 2019-es értéknél, ami egyrészt figyelemre méltó a koronavírus-járvány évében, másrészt még így sem elegendő ahhoz, hogy reálissá tegye a párizsi klímaegyezmény célját, a felmelegedés 1,5-2 fokra korlátozását az iparosodás előtti időszakhoz képest.

Európa eltökéltségére ezúttal nem lehet panasz, leginkább az itteni 52 százalékos növekedésnek köszönhető, hogy globálisan is pozitív a mutató. Az Egyesült Államokban ugyanis tavaly 20, Kínában 12 százalékkal csökkentek ezek a költések az adatokat összesítő BloombergNEF szerint.

Ha csak kifejezetten a megújuló energiaforrásokra költött összegeket nézzük, akkor 2 százalékos a globális növekedés. A napenergia bővülése rekordot döntött, és tengeri szélerőműparkok létesítésére is 56 százalékkal többet költöttek, mint 2019-ben, 50 milliárd dollárt. A fejlesztőket a csökkenő költségek is segítették, így 132 gigawatt nap- és 73 gigawatt szélerőmű-kapacitást helyeztek üzembe, ami szintén rekord.

Emellett a közlekedés elektromos alapokra helyezésébe is sok forrás áramlott, Európában 64,7 milliárd dollár, amivel a kontinens először előzte meg Ázsiát ebben a tekintetben. Kína itt is visszavett a tempóból, a 45,3 milliárd dollárnyi beruházás a legkevesebb 2016 óta. Az elektromos autók gyártói nagyon könnyen juthattak forráshoz a tőkepiacokon: tavaly 24,5 milliárd dollárt vontak be a tőzsdén keresztül, míg 2019-ben csak 1,9 milliárd volt ez az összeg.

A szénleválasztási és –tárolási technológiára 3 milliárd dollár jutott tavaly, ami háromszoros növekedés. Ez nagyrészt egyetlen döntésnek köszönhető: a norvég kormány jóváhagyta azt a projektet, amelynek keretében az Északi-tenger alatt tárolnának rengeteg szénmolekulát, hogy ne kerüljön a légkörbe, fokozva a felmelegedést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA technológia, amit ha nem fejlesztünk ki, akkor befellegzettHa meg tudnánk akadályozni, hogy a szén a légkörbe jusson, tovább használhatnánk a fosszilis üzemanyagokat. Dolgoznak is sokan a nyerő módszeren.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech beruházások elektromos autók megújuló energia Párizsi Egyezmény Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.