Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. január 8. 12:06 Tech

Interjú helyett egyre inkább a virtuális valóságban kell helytállniuk az álláskeresőknek

A munkaadók szemében egyre kevésbé számít, hogy a hozzájuk jelentkező álláskeresők milyen papírokat tudnak felmutatni a tanulmányaikról és korábbi szakmai tapasztalataikról. Hacsak nem valamilyen speciális szakmáról van szó, mint például az orvosi vagy a jogi pálya, az igazán fontos manapság, hogy valakinek jó természete legyen, képes legyen a tanulásra és az együttműködésre. Ezeket az úgynevezett soft skilleket, vagyis személyes készségeket viszont szinte lehetetlen reálisan felmérni az állásinterjúkon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa nem mondunk hülyeségeket, fél lábbal már bent vagyunk egy munkahelyenHiába egyre nehezebb munkaerőt találni, mégis a személyes képességek lettek egyre fontosabbak az álláskeresésnél. Mit néznek a munkaerő-közvetítők?

A munkavállalók kiválasztásában tehát új gyakorlatokra van szükség, amelyekhez a Wall Street Journal cikke szerint nagyjából már meg is van a szükséges technológiai háttér. A számítógépes megoldásoknak várhatóan egyre nagyobb szerep jut a vállalatok HR-osztályain, a mesterséges intelligenciával dolgozó szoftverek a jelentkezőket számtalan új szempont szerint fogják értékelni, méghozzá elvileg objektív módon. Az algoritmusok figyelembe vehetik között az álláskeresők internetes megnyilvánulásait, a biometrikus adataikat, sőt, a virtuális valóságban szimulált helyzetekben való helytállásukat is.

A számítógépes nyelvfeldolgozó rendszerek*Szaknyelven a természetes nyelvek feldolgozására (natural language processing – NLP) szolgáló eszközökről van szó. jóvoltából nem csak a jelentkezők közösségi médiában írt posztjairól készíthetők gyors és objektív riportok, hanem a róluk elérhető videoanyagokat is lehet értékelni. Sőt, a kiválasztás folyamata során minden általuk elmondott vagy leírt mondatot is ki lehet elemezni. Ebből következtetni tudnak a személyiségjegyekre, sokkal nagyobb pontossággal, mint amikor a már szinte közismert pszichológiai kérdőívekre vagy az elbeszélgetések során szerzett benyomásokra hagyatkoztak a HR-esek. Ráadásul a jellemvonások mellett bizonyos esetekben már a szaktudás gyors felmérésére is jól használhatók ezek az algoritmusok – például egy programozó-jelölt tudását a GitHub*Ez egy programkódok online megosztására hivatott felület.-on lévő profilja alapján egyszerűen meg lehet vizsgálni.

Talán még érdekesebbek azok a megoldások, amelyek a virtuális valóság (VR) technológiáján alapulnak. Ma már számos, a jelöltek szempontjából sokszor játékszerű, de akár valós munkahelyi helyzeteket imitáló vizsgálat végezhető, ami a munkamódszerek mellett az időbeosztásra való képességet és a döntési stratégiákat is értékeli. Sőt, a test különböző paramétereit értékelő szenzorok felhelyezésével azt is kideríthetik a cégek, hogy mindez milyen agyi aktivitást és mekkora stresszt váltott ki a jelentkezőkből, és persze fény derülhet a munkaképességet befolyásoló betegségekre is.

E technológiák alkalmazása számtalan jogi és etikai kérdést vet fel, sőt, akár törvényi akadályba is ütközhet. A mesterséges intelligencián alapuló HR-eszközöket fejlesztő HireVue is keveredett már jogvitába, miközben a termékeit olyan jelentős nemzetközi cégek használják már most is, mint a Hilton és az Unilever. Mindenesetre az biztos, hogy egy-egy jelentkezés elküldése egyre több, az adataik elemzésével kapcsolatos beleegyező nyilatkozat aláírásával jár majd az álláskeresők számára.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech állásinterjú HR munkaerő munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.