Egy közelmúltbeli konferencián a GoPro pénzügyi vezetője arról beszélt, hogy azért adtak el a vártnál 16 százalékkal kevesebb, 4,2 millió darabot a cég védjegyének számító akciókamerákból tavaly, mert nem tudtak többet gyártani belőlük. Ennek az az oka, hogy hiány alakult ki egy apró, darabonként alig több mint egy forintba kerülő elektronikai részegységből, a többrétegű kerámiakondenzátorokból.
Ezek ugyan önmagukban csak néhány milliméteresek, ám sok kell belőlük. Egy GoPro Hero 5 kamerába például 326 darab, egy iPhone X telefonba ezer, egy Tesla Model 3 elektromos személyautóba pedig 9200 – ezt a Quartz cikke darabonként szemlélteti is.
A TTI Inc. elektronikus részegységeket forgalmazó vállalat már tavaly nyáron arra figyelmeztette ügyfeleit, hogy világszerte hiány alakult ki ezekből a kondenzátorokból.
A gyártók szerint a helyzet ráadásul még jövőre sem lesz jobb.
A parányi eszközök várólistája jelenleg körülbelül egyéves, vagyis a felhasználóknak pontosan meg kell tervezniük az igényeiket. Ha nem sikerült jól belőni a termelési volument, akkor rövid távon nem tudják felfuttatni a kibocsátást.
A többrétegű kerámiakondenzátorok iránti igény már 2017 óta meghaladja a kínálatot, egyebek mellett az elektromos autók gyártásának felfutása, valamint az összetettebbé váló mobiltelefonok miatt. Az iPhone 6S-be például még csak 500 ilyen kondenzátor kellett, vagyis feleannyi, mint a X-esbe.
Egy ilyen piaci helyzetre a hiánycikknek számító eszközök gyártói normális esetben a gyártókapacitás bővítésével válaszolnak, ez azonban meglehetősen vontatottan kezdődött csak meg. A többrétegű kerámiakondenzátorokon még az utóbbi időszakban végrehajtott áremelések után is alig van profit, így a legnagyobb gyártó, a japán Murata egyelőre csak 10 százalékos termelésbővítést jelentett be.
Az új gyárak létesítése igencsak költséges, és az iparági szereplők közül még sokan emlékeznek arra, milyen hatalmas készetek maradtak a nyakukon, amikor az ezredfordulós dotkom buborék kipukkadt. Azok a cégek pedig, amelyek jelentősen bővíteni akarják a termelést, azzal szembesülnek, hogy a gyártóberendezésekre is sokat kell várni. Egy-két éves távon tehát valószínűleg nem csökken jelentősen a hiány.
Tech
Fontos