Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. június 6. 10:51 Tech

Magyarországon csak az informatikusok kapnak az áhított digitális átalakulásból

Bár a robotizáció elsősorban a kétkezi foglalkozásokat érinti, a digitális transzformáció előbb-utóbb a szellemi és vezetői pozíciókban dolgozók munkájára is ki fog hatni. Ez az átalakulás tulajdonképpen egy olyan vállalati kultúra és munkamódszer kialakítását jelenti, ami alkalmassá teszi a cégeket arra, hogy folyamatosan lekövessék a technológiai fejlődést a világban.

A Hungarian Business Leaders Forum és az Aon Magyarország közös kutatása szerint a magyarországi vállalkozások körében is terjed a felismerés, hogy a technológiai fejlődéssel járó előnyökhöz új értékesítési módszerekkel, üzleti modellekkel és új stratégiákkal juthatnak csak hozzá, ám a cégek többsége egyelőre leragadt a tervezésnél, és eddig csak kevesen vezettek digitális transzformációs programot.

A magyar felmérés eredményei szerint tízből hét cég tudatosan foglalkozik a kérdéssel, mintegy harmaduk pedig ki is alakított valamilyen vonatkozó stratégiát. A tervezésen viszont csak minden 10. cég jutott túl azzal, hogy be is vezette a saját digitális transzformációs programját. A nemzetközi eredmények alapján ezzel a magyar üzleti szféra eléggé le van maradva, külföldön ugyanis jellemzően a vállalatok harmada valósított meg ilyen intézkedést.

Annak ellenére, hogy a mindennapi működést alapjaiban érintő kérdésekről van szó, a tapasztalatok szerint a cégek csak rövid távon gondolkoznak, amikor a digitális transzformációról van szó. Nagy részük ugyanis a hatékonyságnövekedést, a költségek csökkenését és az ügyfél-elégedettség javítását tartja szem előtt, az olyan hosszú távú célok pedig, mint az üzleti modell megreformálása, háttérbe szorulnak.

Az is kiderült, hogy az átalakítások leginkább a cégek IT-részlegének jelentenek új feladatokat ahelyett, hogy minden munkavállalót felkészítenének a rájuk váró kihívásokra.

Ez abban is megnyilvánul, hogy a cégek alapvetően a munkafolyamatok automatizálását és digitalizálását, a már meglévő informatikai rendszerek fejlesztését és korszerű technológiák bevezetését végzik el vagy tervezik végrehajtani digitális transzformáció címén.

Pedig a valódi hosszú távú hasznokat és az igazi átalakulást az hozhatná, ha új szemléletmódot, üzleti modelleket vezetnének be a vállalatok, és fejlesztenék az alkalmazottaik digitális készségeit.

A megkérdezettek szerint az igazi átalakulást a pénz- és időhiány mellett az is akadályozza, hogy nincsenek jó szakértők, akik segítenék a – gyökeres változásokat egyébként sem kedvelő – cégvezetőket a komolyabb fejlesztések megtervezésében.

Mindez nem jelenti azt, hogy ne változnának az igények a munkavállalókkal szemben. A kutatás is arra jutott, hogy a tudás és a megbízhatóság mellett egyre fontosabbá válnak az úgynevezett puha készségek: a cégek olyan kollégákat fognak keresni, akik nyitottak az újdonságok iránt és képesek alkalmazkodni technológiai változásokhoz. Kevésbé fog számítani a tapasztalat, inkább a fejlődési potenciálra fognak figyelni a HR-esek az állásinterjúk során.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizálás digitális transzformáció informatika soft skill Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.