Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. december 19. 12:13 Tech

700 millió dollárnál tart a kriptopénz, aminek “nincs semmi értelme”

Olyan mértékben tort ül az őrület a Bitcoin miatt, hogy a befektetők, akik semmiképpen sem akarnak lemaradni, egy olyan kriptozsetonba tettek közel kétszázmilliárd forintnak megfelelő pénzt, amiről ebben a pillanatban is tudni lehet, hogy nem ér és nem is fog érni semmit, derül ki a Wall Street Journal szórakoztató cikkéből.

A block.one nevű cég zsetonjáról, az EOS-ról van szó, ami ebben a pillanatban az összes kriptopénz közül a 12. legértékesebb az egyik összehasonlító oldal szerint. Az összes zseton értéke ebben a pillanatban 4,5 milliárd dollár (tehát több mint ezermilliárd forint) körül van az aktuális árfolyam szerint.

(Érdekesség: az EOS elnevezés Magyarországon is népszerű, Tiborcz István egyik cégét is így hívták, de így nevezték el a Gattyán György életét megváltoztató személyiségfejlesztő tanfolyamot is.)

 

A Kajmán-szigeteken bejegyzett, központi iroda nélküli cég a terv szerint egy vadiúj, nyílt forráskódú és – mint az összes kriptodolog, természetesen – decentralizált blokkláncra épülő operációs rendszert fejleszt majd ki valamikor a jövőben. Ami miatt mégsem valószínű, hogy ez lenne az új Microsoft, az az, hogy valójában nem is tervezik befejezni majd az operációs rendszert, csak elkezdik írni a kódot, amit majd aztán közzétesznek nyílt, bárki által elérhető formában, hogy más cégek bekapcsolódhassanak a fejlesztésbe.

Ezt a fejlesztést az EOS nevű zseton júliusban indult értékesítéséből fedezik, amit rengeteg konferencián, sőt még New York-i óriásplakátokon is hirdettek viszonylag agresszívan. Csakhogy ennek a zsetonnak nincs semmi értelme vagy tartalma. A befektetők nem kapnak semmit, a zseton vásárlói által kötelezően aláírt megállapodás jogi nyelvezetű szövege szerint “a zsetonok nem fejeznek ki semmiféle (tulajdon)jogot, hasznot, célt, értelmet, funkcionalitást, tulajdonságot”.

Magyarul a zsetonoknak nincs semmilyen belső értéke, olyan, mintha levegőt vennénk.

A WSJ megszólaltatta az egyik korai zsetonbefektetőt, aki szerint ez nem akkora probléma, mert valójában csak a jogi kockázattól akart megszabadulni a cég, aminek az az oka, hogy nem egyértelmű a szabályozás. Egy másik befektető szerint az, hogy a szerződés szerint a zseton nem ér semmit, még nem jelenti azt, hogy ne lehetne keresni vele. A block.one néhol utal arra, hogy a zsetonok tulajdonosai majd kedvezményesen vehetik igénybe a később létrejövő szolgáltatásokat – igaz, azt nem lehet tudni, hogy ezek egyáltalán mik lesznek, és hogy mi értelme van ennek az egésznek, ha egyszer minden nyílt forráskódú lesz.

Összevetésként, amikor a közel hatezer fős, évi közel egy milliárd dolláros árbevétellel rendelkező divatipari startup, a Stich Fix vont be tőkét ezekben a hetekben, akkor egy 159 oldalas prospektust tettek közzé, hét nagy befektetési bankot vontak be a folyamatba, és végül mindössze 120 millió dollárt sikerült szerezniük a piacról. Tehát ötödannyit, mint a nem létező, értéktelen zsetonnal és az ahhoz nem kapcsolódó szoftverplatform-ígérettel nyomuló cég.

Idióta Bitcoin-klónból nincs kevés, az egyikről már írtunk (ez volt a Tezos, ami azzal az ígérettel tűnt ki, hogy nem fognak veszekedni, de aztán veszekedni kezdtek), egy másik, a Dogecoin pedig egy már tavalyelőtt is lejárt mémre épül, mégis 700 millió dolláros piaci értékeltségnél tart. Az block.one és az EOS egyébként még mindig előrébb tart, mint a legtöbb kriptocég, mivel legalább valamit közzétett arról, hogy milyen tevékenységet tervez majd végezni, a legtöbb ICO (kriptopénz-kibocsátás) kitervelői még ennyire sem erőltetik meg magukat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech bitcoin eos kriptopénz Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?