Kevés szó esik róla, de nagyon fontos szerepe van a kereskedelemfinanszírozásnak a cégek közötti tranzakciók gördülékennyé tételében, hiszen biztosítékok és fizetési módok segítségével csökkenteni lehet a kockázatot és növelni a bizalmat a felek között.
Czékmán Attila, a CIB Bank szenior kereskedelemfinanszírozási tanácsadója volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszón lehet meghallgatni:
Az eladó legnagyobb kockázata, hogy megkapja-e, és időben kapja-e meg a pénzét. Az akkreditív például egy gyakran használt eszköz, egy fizetési ígéret, amit általában a vevő bankja tesz az eladó felé. Ha egy magyar cég exportál, sokat jelenthet, ha ezt a kockázatot a vevő bankjára át tudja tenni, és még jobb, ha a saját, itthoni bankját is be tudja vonni, hogy garantálja felül a vevő bankja által adott akkreditívet.
Ilyenkor az eladó bankja akkor is fizet, ha a vevőé valami miatt nem. Ez főleg akkor érdekes, ha a vevő magasabb ország- vagy politikai kockázatú, esetleg kötött devizagazdálkodású országban van.
A banki csalások nem kímélik a cégek közötti ügyleteket sem. A csalók már ott tartanak, hogy megszerzik az e-maileket, és például egy valós partner nevében küldenek levelet arról, hogy megváltozott a számlaszámuk. Ha ilyenkor nem merül fel kétely, ha nincs kontroll a cégnél, hogy ezt máshonnan megerősítsék, akkor a csalók számlájára utalhat a cég – akkreditív esetén ez nem történhet meg.
A podcast megjelenését a CIB Bank támogatta.
Podcast
Fontos